Dijital paralar için felaket uyarıları: Altcoin'lerin yükselişi bitti mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin hakimiyetini sürdürmeye devam ederken, dijital para analistleri altcoinler hakkında felaket uyarıları yapıyor. Kripto paralarda son durum ne, altcoinlerin vadesi doldu mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) eylül ayında yaşadığı sert düşüşten sonra ekim ayına gerçekten iyi bir başlangıç yaptı. 11.000 dolar seviyesinin üstüne çıkan ve buradaki desteğe tutunan BTC’nin asıl yükselişi ise geçtiğimiz hafta oldu.

Ekim ayı hem fiyat hem de piyasa hakimiyeti açısından lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için karlı olsa da, alternatif dijital para birimleri için aynı şey söz konusu değil. Ağustos ayı, altcoin traderları için kar açısından yükselen bir ay olmuştu ve Bitcoin hakimiyeti yılın başından bu yana ilk kez yüzde 60’ın altına düşmüştü. Bununla birlikte altcoin coşkusu, Eylül ayı ayıları beraberinde getirdiği için oldukça kısa sürdü.

Üçüncü çeyreğin sonu Bitcoin traderları için harika geçmedi ancak Eylül’ün BTC için genellikle karlı bir ay olmaması bekleniyordu. Hatta veriler, Bitcoin’in Eylül ayından diğer aylardan daha fazla kaybettiğini gösteriyor.Beklendiği gibi, Bitcoin etkisi piyasada da görüldü. Altcoin’ler, önceki ay biriken karların neredeyse tamamını parçaladı ve en çok zarar gören varlık gruplarından biri oldu.

BİTCOİN 12.000 DOLARA GÖZÜNÜ DİKTİ

11.000 dolar seviyesinin üstüne çıkan ve buradaki desteğe tutunan BTC’nin asıl yükselişi ise geçtiğimiz hafta oldu ve lider para birimi dijital para birimi gözünü 12 bin dolar seviyesine dikti.

Analistler, kripto paranın kendisini koruduğunu ve BitMEX suçlamaları, OKEx’teki sorunlar da dahil olmak üzere son olumsuz haberlerden hızla kurtulduğunu göz önünde bulundurarak; trendin önde gelen kripto para birimi için yeni bir boğa döngüsünün başlangıcı olduğuna inanıyor. Ekim ayı Bitcoin için etkileyici olsa da ve coin o zamandan beri Eylül ayındaki düşüşten kurtulmuş olsa da, altcoinler geçen ayın korkunç kabusunu yaşamaya devam ediyor.

EKİM AYI: ALTCOİN’LER İÇİN KABUS GİBİ!

Önde gelen kripto para analistlerinden Su Zhu konu hakkında yayınladığı detaylı gönderide bunun altcoinler için tam bir felaket olacağını vurguladı. Analist yayınladığı tweet’inde yakında Bitcoin’in 20.000 doları göreceğini, Ethereum’un ise 300 dolarda kalacağını ifade etti. Bu da altcoinlerin dibe inerken Bitcoin’in yükseleceğine işaret etmekte.

ETH/USD işlem çifti geçtiğimiz aylarda uzun süreden sonra ilk defa 490 dolar seviyesine çıksa da altcoinlerin serüveni orada bitmiş gibi gözüküyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyat açısından önümüzdeki hafta da sert bir yükseliş elde etmesi piyasa hakimiyetini yüzde 65 seviyelerine çekebilir. Bu da piyasadaki paranın tamamen BTC’ye akacağı anlamına gelmekte.

İlk 100’e bakıldığında birçok altcoin bugünkü işlem seansında değerlerinin en az yüzde 15’ini kaybetti. En çok değer kaybedenlerinden bazıları ise şunlar: Uniswap (-%17), Crypto.com Coin (-%25), Balancer (-%19).