Dijital para ile elektronik para arasındaki ayrım

Dijital para ve elektronik para hikayesi, uzun zamandır devam eden ekonomi, piyasalar ve borsaların bir devamıdır. Küresel ağın istikrarlı yükselişiyle, birçok küresel hizmetin daha yaygın olarak kabul edildiği ve etkileşimimizin bir şekilde değiştirdiği görüldü.

Elektronik para ve digital paranın aralarında yapısal farklılıklar bulunduğunu söyleyebiliriz. Tüm dijital para birimleri elektronik paradır ancak elektronik para mutlaka dijital para değildir. Elektronik para genellikle bir kurum tarafından fonların alınmasından sonra verilir ve dolar gibi ulusal bir para biriminde değer verilir. Temel olarak, para üç çeşittir ve ilk ikisi en önemlisidir. İlk kategori ön ödemeli para içeren değer kartlarıdır. Akıllı kartlar, ön ödemeli kartlara benzer. Otobüslerde kullanılan kartlar, bu ön ödemeli ödeme kartlarına örnektir. İkincisi, paranın sunucularda çevrimiçi tutulduğu yazılım tabanlı elektronik paradır. Burada hesap bakiyeleri PayPAL gibi çevrimiçi servis sağlayıcılarda tutulur. Diğer bir elektronik para türü de, ulusal para birimlerinde olmayan sanal para birimleridir. Sanal para birimlerinin elektronik para olarak sayılmasını sağlayan çeşitli koşullar vardır. Dijital para birimi, yalnızca elektronik biçimde bulunan ve elle tutulan bir ödeme yöntemidir. Dijital para birimi, bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve internet gibi teknolojinin yardımı ile varlıklar veya kullanıcılar arasında aktarılabilir. Fiziksel para birimlerine benzer olmasına rağmen, dijital para, anlık işlemlerin yanı sıra sınırsız mülkiyet devri sağlar. Dijital para birimleri mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir ancak oyun veya sosyal ağlar gibi belirli çevrimiçi topluluklarla da sınırlandırılır.

Elektronik para ve dijital para birimleri arasındaki en büyük fark, elektronik paranın temsil ettiği para biriminin (USD, EUR) değerini değiştirmemesidir ancak dijital para bir para birimiyle eşdeğer değildir. Başka bir deyişle, tüm dijital para birimleri elektronik paradır ancak elektronik para mutlaka dijital para değildir. Elektronik para ve dijital para, doğada dijital olan ödemeleri yapmak için kullanılan iki sistemdir. Her ikisi de mobil ödeme devrimindeki araçlardır ancak benzerliklerinin sona erdiği yer burasıdır. Gerçekte, iki sistem son derece farklıdır

Elektronik para

Elektronik para, para birimi sistemlerinin elektronik bir bileşenidir ve hala dolar, euro, Peso veya yen gibi bilinen birimlerde işlem görmektedir. Elektronik para genellikle bir hükümetin merkezi bankacılık sistemi çerçevesinde düzenlenir ve kontrol edilir. Bu tür işlemlerin müşterileri finansal işlem görev gücü standartları altında tanımlanır ve sonuç olarak isimsiz değildir. Genel olarak, elektronik para teknik bir cihazda parasal değerin elektronik bir deposudur. Elektronik paranın tanımı, kendisiyle ilişkili gelişmelerle daha bilimsel ve belirgin hale geliyor. Avrupa Merkez Bankası, elektronik parayı tanımlarken “Elektronik para, ön ödemeli olarak yayınlanan, elektronik ortamda (kart veya bilgisayar) saklanan ve ihraç dışındaki teşebbüsler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilen bir taleple temsil edilen para değeri ifadesini kullanıyor. Elektronik para, bir cep telefonu, tablet, temassız kart (veya akıllı kartlar), bilgisayar sabit diski veya sunucular gibi çeşitli yollarla elektronik olarak depolanan ve aktarılan parasal bir değerdir. Elektronik para mutlaka banka hesaplarını işleme dahil etmek zorunda değildir ancak ön ödemeli bir taşıyıcı araç olarak işlev görür. Genellikle küçük değerli işlemleri yapmak için kullanılır. Elektronik para donanımda bir çip kart veya genellikle bir sunucuda saklanan bir yazılımda saklanabilir. Para yatırma işlemimize ulaşmamızı veya kredi kullanmamızı sağlayan kredi kartı veya banka kartı gibi bir erişim kartı elektronik para olarak nitelenmez.

Dijital para

Dijital para belirli bir topluluğa sınırlandırılabilir veya herkesin kullanması için tamamen ücretsiz olabilir. Dijital para aynı zamanda merkezden dağıtılabilir veya bir emisyon işlemi üzerinde merkezi bir otoriteye sahip olabilir. Başka bir para birimi veya varlık ile desteklenir ve herhangi bir destek almadan çalışır. Dijital para birimi yalnızca sınırlı bir kullanıcı tabanına sahiptir ve dijital para birimlerinin vergi muamelelerinin yanı sıra düzenleyici çerçeveye hala geçmemiştir. Dijital para birimini desteklemek için gereken altyapı için çalışma yapılıyor. Kripto para birimleri ve sanal para birimleri, dijital para birimleri kategorisindedir. Ödemeler doğrudan ödeme yapanlar ve alacaklılar arasında yapıldığından, dijital para birimleri bankaları geçemez veya bankaların geleneksel ödeme yöntemlerinden farklı olarak aracıları, süreç adımlarını ve altyapı ile ilgili maliyetleri ortadan kaldırır. Fonların daha basit ve şeffaf bir şekilde akışını sağlamada yardımcı olur.

Elektronik para ile dijital para arasındaki fark nedir?

Dijital para birimleri merkezileştirilir yani ağ içindeki işlem bir banka gibi merkezi bir konumda düzenlenir. Dijital para, devletlerin ödeme hizmetleri için yer alan güvence ve denetimlerden de yararlanamadığı için bir elektronik para değildir. Dijital para; blockchain, teknolojisinde olduğu için aynı koşulları sağlar. Bu özellik dijital para için blockchain teknolojisinin tüm koşullarını olumlu olarak yansıması anlamını taşır. Elektronik para; Blockchaine dahil olmadığından, teknolojinin fayda tarafını sağlamaz. Elektronik para hesapları, saydam şifreleme teknolojisi ile koruma altına alınırken dijital para şifrelemesi ise bir algoritmaya sahiptir. Bu özellik ile dijital hesaplarda dijital para yakalamayı imkansız duruma getirir. Elektronik para; ülkenin merkez bankası tarafından parazite veya baskıya maruz kalır. Elektronik para içinde bulunduğu ülkelerin ekonomik gibi finansal piyasaların çalkantılı durumundan etkilenir. Öte yandan, dijital para, herhangi bir merkezden etkilenmez buna duyarlı değildir. Merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Elektronik para transferinde kişilerin hesapları, mali denetim ve devletlerin düzenleyici kurumları tarafından takip edilir. Bununla birlikte, dijital paradaki hesapların hangi şahısa ait olduğu tespit edilemez ve isimsiz kullanıcılar sisteme dahil edilir. Böylece kimlikler belirlenmeden para dijital para birimine aktarılır. Devlet kurumları tarafından elektronik para kullanımı konusunda sınırlamalar vardır. Dijital para transferinde herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için transfer işlemlerinde herhangi bir sınırlama yoktur. Dijital para her ülkede alınıp satılabilir. Dolayısıyla, yabancı para birimlerinde yapılan döviz kuru maliyetleri dahil edilmemiştir ancak elektronik parada böyle bir bağımsızlık söz konusu değildir