Dijital oyunlardaki tehlikelere karşı alınabilecek önlemler

İnternet ve dijital çağ hayatımızı her yönüyle etkilerken mahremiyet duygusunu da ortadan kaldırıyor. Özellikle internette oynanan online oyunlar kişisel bilgilerimizden, sosyal medya hesaplarımıza kadar birçok veriyi paylaşmamızı sağlıyor. Peki dijital oyunlarda oyuncuları bekleyen teknolojik ve psikolojik risklere karşı alınabilecek tedbirler neler?

Gelişen teknolojiyle birlikte, oyun anlayışı değişti. 10 yıl öncesine kadar sokakta oynanan oyunların yerini bugün telefonda, bilgisayarda, tablette ve internette oynanan dijital oyunlar aldı.

Bu durum çocukların içeriği uygun olan-olmayan, zararlı-yararlı birçok içeriğe ulaşmasını sağlarken psikolojik ve sosyolojik sorunlarıda beraberinde getirdi. BTK İnternet Daire Başkanlığı'ndan Psikolog Gülşah Aksakallı, eğlenceli ve eğitici olduğu kadar birtakım riskleride barındıran çevrim içi oyunlardaki tehlikelere karşı alınabilecek önlemleri CyberMag dergisine anlattı. İşte sanal dünyada oyun oynarken alınması gereken önlemler....


114

● Çevrimiçi oyunlar, etkili ve güncel antivirüs yazılımları ve güvenlik duvarı çalışırken oynanmalıdır. 

214

● Doğru kaynaklardan satın alınan ve lisanslı oyunlar tercih edilmelidir.

● Oyun içinde bulunan herhangi bir obje satın alınırken veya satılırken dolandırıcılığa karşı dikkatli olunmalıdır. Satın alma işlemlerinde sanal kredi kartı tercih edilmelidir.

414