Dijital oyun oynarken ne kadar güvendeyiz?

İnternet ve dijital çağ hayatımızı her yönüyle değiştirmeye devam ediyor. Özellikle bundan 10-15 yıl önce sokaklarda oynanan oyunların yerini bugün telefonda, bilgisayarda, tablette ve internette oynanan dijital oyunlar aldı. Peki kişisel bilgilerimizden, sosyal medya hesaplarımıza kadar birçok bilgiye erişebilen bu dijital oyunlar ne kadar güvenli? Zamanla yetişkinlerde de bağımlık yapan çevrim içi oyunların riskleri neler?

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte internet, sosyal medya ve dijital oyunlar, gündelik hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Özellikle çok sosyal olmayan ve kendini topluluk arasında rahat ifade edemeyen çocuklar heyecan, eğlene ve kendini ifade edebilme gibi ihtiyaçlarını bu dijital oyunlar aracılığıyla sağlıyor. İçeriği uygun olan-olmayan, zararlı-yararlı birçok oyuna dijital ortamlarda rahatça ulaşılabiliyor. 


114

BTK İnternet Daire Başkanlığı'ndan Psikolog Gülşah Aksakallı'nın CyberMag degisinde yer alan makalesine göre, bu durum uzun vadede bireylere zarar verebilir.

Uzun vadede düşünüldüğünde bu zararlar, çocukların kendilerine zarar vermelerine, psikolojik ve sosyolojik sorunlarla karşılaşmalarına sebep olabilecek nitelikte.


214

Çocukların yanı sıra yetişkin oyun severler de gelişmiş oyunlar için bolca para harcayabiliyor. Bu durumu fırsat bilen siber saldırganlar ise güvenlik açıklarını kullanmakta. 

Eğlenceli ve eğitici olduğu kadar birtakım riskleride barındıran çevrim içi oyunların teknolojik, psikolojik ve sosyal risklerinin farkında olmak çok önemli. 

Siber saldırganlar, kullandıkları çeşitli yöntemlerle oyuncuların kişisel verileri, oyun hesapları ve bu hesapların entegrasyonu olan diğer tüm platformlardaki hesapları ele geçirebiliyor.  Ayrıca dijital oyunlardaki riskler çevrimiçi oun platformlarına göre değişiklikte gösterebiliyor. Tüm bu teknolojik riskler aşağıda belirtildiği gibi farklı kategorilere ayrılıyor.  

414