Nesnelerin internetinde dijital ikizlerin önemi

Dijital İkizler, fiziksel verilerin dijital verilere dönüşümünün mükemmel bir örneği olup Endüstri 4.0 vizyonunun ve endüstriyel İnternetin anahtarı olarak görülmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ve sonrasında dijital ikizler bizlere neler sunacak? Sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

DİJİTAL İKİZ KAVRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Dijital ikiz, fiziksel bir ürünün ya da bir hizmetin gerçek dünyadaki davranışının ve oluşturduğu sonuçların sanal modeli olarak tanımlanır. Daha basit bir anlatımla dijital ikiz; sürecin, ürünün ya da servisin sanal bir modelidir. Dijital İkiz kavramı ilk olarak 2002’de Dr. Michael Grieves tarafından NASA’nın eşleme teknolojisi sonucunda ortaya atılmıştır. Dijital İkiz kavramı 2002’den bu yana var olsa da IoT (nesnelerin interneti) ile birlikte daha etkili hale gelmiştir.

110

DİJİTAL İKİZİN FAYDASI NEDİR?

Dijital ikiz modellemesi oluşabilecek sorunların tespit edilmesine, var olan veya yeni ayarların test edilmesine, oluşturulan senaryoların sanallaştırılmış kopyasını oluşturmaya ve analizlerin gerçekleştirilmesine imkan tanır. Dijital ikiz bizler için fiziksel ve dijital dünya arasındaki köprüdür. Dijital ikiz, fiziksel bir nesnenin dijital kopyasıdır. Fiziksel nesnenin modelini, nesnenin verilerini, nesneyle bire bir karşılaştırmaları ve nesneyi izleme yeteneğini içermektedir.

210

PROOF OF CONCEPT ŞEKİL DEĞİŞTİRİYOR!

Dijital ikiz teknolojisi, karmaşık ürünler üzerinde tümleşik bir veri, model ve analiz aracı olarak ürün tasarımı, gerçek zamanlı simülasyon, takip ve optimizasyon konularında üreticilerin ürünlerini daha iyi anlayabilmelerini ve bu doğrultuda analizler yapabilmelerini mümkün kılar. Gerçek hayatta test etmenin maliyetli ve zor olduğu karmaşık ürünlerden elde edilen verilerle oluşturulmuş bir dijital ikiz üzerinde testler yapmak, ürünü fiziksel dünyaya sunmadan önce kolay yoldan denememizi sağlar.

IoT TEKNOLOJİSİ VE DİJİTAL İKİZ DENKLEMİ

Nesnelerin İnternet’i dijital ikizimizi fiziksel özelliklerimizi bütünüyle yansıtan gerçek bir ikiz haline getirmek için gereken verileri oluşturup dijital ikiz modelimizi üretmemize olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte, bugün dijital ikizlerin ağırlıklı olarak Nesnelerin İnternetinde, mühendislik ve imalatta kullanıldığını görebiliriz. Uçak motorlarına veya IoT özellikli endüstriyel robotlar gibi daha karmaşık ve teknoloji yoğun fiziksel varlıkları içeren ürünlere baktığımızda neden dijital bir ikiz yaratma gereksinimi duyduğumuzu anlayabiliriz.

410