Hangi ülkeler dijital çalışanlara vize veriyor?

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) sürecinde başlayan uzaktan çalışma, birden fazla ülkede kalıcı olma yolunda ilerliyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), dijital çalışanlara yeni bir vize türü duyurdu.

Koronavirüs (Covid-19) sürecinde başta teknoloji devleri olmak üzere dünya genelinde birden fazla şirket uzaktan çalışma modelini uygulamaya başladı. Pandemi sürecinin ardından uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiren şirketler ile birlikte hibrit çalışma modeli de yaygınlaşmaya başladı. 

Dijital devler ile yarışını kısa sürede tamamlamayı planlayan ve bu yöndeki politikaları ile sık sık gündeme gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), mart ayında yeni bir vize türü duyurdu. Uzaktan çalışabilecek binlerce kişiye bir yıllık oturum izni vermeyi hedefleyen BAE yönetimi, söz konusu oturum izni ile Dubai'de oturum kartı alarak kamu hizmetlerinden faydalanırken, farklı ülkelerdeki işlerine de devam edebilecek. 

Oturum kartı alan 'dijital göçebe'ler, BAE'de kolaylıkla banka hesabı açarken gelir vergisi ödemelerine de gerek kalmayacak. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bu yeni türün kişilere yasal bir güvence sağladığına dikkat çeken çalışanlar, ABD merkezli düşünce kuruluşu Migration Policy Institute’un Haziran 2022 tarihli araştırmasına göre 29 ülkede bu tür vizelerden faydalanabiliyor. 

İlk olarak Karayipler ve Avrupa'da başlayan yeni vize türü, BAE ile birlikte Brezilya ve İtalya'da da uygulanacak.