Dijital euro ve dolar geliyor

Fiziksel paraların yerini alacağı düşünülen dijital ve kripto paraların tamamen kullanılmayacağı düşünülürken kripto para uzmanları, fiziksel paraların tamamen yok olmayacağını ama daha az kullanılacağını iddia ettiler. Amerikan Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası da dijital dolar ve dijital euro üzerine çalışmalarını başlattılar. Detaylar haberimizde…

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından dijital ortamda düzenlenen “Dijital Dünyada Bankacılık ve Ödemeler Sistemi” konulu konferansta konuştu. Dijital çağda, ödeme sistemlerindeki yeniliklerin insanların daha kolay, hızlı ve ucuz yollarla etkileşim kurmasını sağladığını belirten Lagarde, ancak özel ödeme sistemlerine veya dijital para birimlerine dayalı bu yeni yeniliklerin, yeni risklerle ve egemenlikle ilgili önemli sorular ortaya çıkardığını söyledi. 

110

DİJİTAL EURO ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK!

Dijital Euro çıkarma konusunda açıklama yapan Lagarde, vatandaşların nakit paraya erişimini sürdürmek, finansal istikrara yönelik riskleri ayrıntılı analiz etmek' ve 'özel ödeme sistemlerini dışlamadan dijital bir paranın halkın dijital ödeme talebini karşılayacak şekilde tasarlanması olmak üzere 3 konuyu göz önünde bulunduruyoruz. ECB ve Eurosystem, şimdiye kadar dijital euro konusunda bir karar vermedi, ancak dünyadaki diğer birçok merkez bankası gibi, bunu oluşturmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz. Dedi.

210

ÇİN EN BÜYÜK RAKİP Mİ?

Lagarde bugün Fransa-Almanya Parlamenterler Meclisi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital bir euro yaratması durumunda, geleneksel parayı tamamlaması gerektiğini ancak yerine geçmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Lagarde, Çin hala çok ileride ve bu liderliği sürdürmeyi planlıyor. Halihazırda dijital para birimini aşamalı olarak piyasaya sürüyor ve tamamen dijital para birimine sahip ilk ülke olmayı hedefliyor. Çin Merkez Bankası’ndan Çin Finans’ta yer alan ve Çin Halk Bankası tarafından yayınlanan bir makalede, “Çin, fiyat dijital para birimlerini ihraç etmede birçok avantaja ve fırsata sahiptir, bu nedenle ilk yolu ele geçirme hızını artırmalıdır” dedi.

Amerikan Merkez Bankası da Avrupa Merkez Bankasına benzer adımlar atmaya başladı. Amerika’da dijital dolar çıkarmayı planlıyor. Dijital Dolar projesinin, koronavirüs ile mücadele paketi doğrultusunda ABD’de halka dağıtılacak paralar için kullanılmasının Demokratlarca teklif edilmesiyle birlikte bütün finans çevrelerinin gözü bu projeye çevrildi. 

410