Dijital dünyanın kara altını: Veri

Şu anda bu yazıyı okurken bile dünyada virüsler yazılıyor siber saldırılar gerçekleştiriliyor. Dijital dünyanın en önemli malzemesi ise veri. Bu denli önemli olan veri günümüze nasıl ışık tutuyor? Sanal ortamda nasıl bir çekişme mevcut? Neden birliğimizi bozuyor dijital dünya sizler için derledik…

BUGÜNÜN KARA ALTINI: VERİ 

Dünyanın en değerli madenleri arasında yer alan “petrol” bir diğer tabirle kara altın bugüne dek çok can kaybına ülkelerin bölünmesine savaşların tetiklenmesine milyonlarca insanın özgürlüğüne ve yaşamasını yitirmeye sebep olmuştur. Savaşlarla bölünen ülkeler, dağılan toplumlar ve yok olan kültürel miraslar nedeniyle insanlık belki de hiç olmadığı kadar zarar görmüştür.

18

Günümüzde savaşlar topraksız toprak da yani dijital sahada (uygulamalar, sosyal medya, hatta bu yazıyı okuduğunuz cihazınız ve internet ortamınız.! İnsanoğlu artık burada yaşamaya hatta birbiriyle savaşmaya başladı ve bu savaşlar hem algısal olarak bireyler arasında hem de siber olarak ülkeler arasında devam ediyor. Sadece olan bitenleri fiziksel savaşlar gibi gözle göremiyoruz dijital dünyanın farkı bu.

28

Fiziksel savaşlarda kazananı kağıt üzerinde belirleyen silahlar, nüfus, asker sayısı gibi etmenlerdir. Ancak tarihte kağıt üzerinde kazanması garanti olanların bazen kaybettikleri görülmüştür. Siber savaşlarda ise durum epey farklıdır. Burada kağıt üzerinde kazanan, gerçekte de kazanır, çünkü güçlü tarafın elindeki silahı bizzat güçsüz taraf üretir ve kendi elleriyle, gönüllü olarak güçlü tarafa teslim eder. İşte o silaha data türkçesiyle veri denmektedir.

2017 yılında The Economist dergisinin bir sayısında verinin değeri dünyanın en değerli madeni olarak görülen petrolün değerini geçmişti. İnternet sayesinde, geliştirdikleri ürün ve hizmetleri pazarlayan şirketler, veri zenginlikleriyle dünyayı kontrol etmeye başladılar. ABD başkanı Trump bile bir teknoloji şirketi olan Facebook sayesinde, yani veriler sayesinde seçimi kazanmıştı.

48