Dijital çağın yükselen mesleği

Sosyal medya influencerları bildiğimiz anlamda pazarlama ve halkla ilişkiler dünyasını değiştirdi. Sayıları çoğaldıkça ve takipçileri arasında güven kazanmaya devam ettikçe markaların tüketicilere ulaşmasında önemli bir faktör haline geldiler. Şu an tam olarak influencer marketing yani etkileyici pazarlama çağındayız.

Sosyal medya influencerları pazarlama ve halkla ilişkiler dünyasını değiştirdi. Sayıları çoğaldıkça ve takipçileri arasında güven kazanmaya devam ettikçe markaların tüketicilere ulaşmasında önemli bir faktör haline geldiler. Şu an tam olarak influencer marketing yani etkileyici pazarlama çağındayız.

Markalar, influencer kampanyalarına 2022’den itibaren 13.4 milyar euro harcamaya hazırlanıyor. Pazarlamacıların yüzde 79’u Instagram’ı diğer platformlara tercih ediyor.

MARKALAR İNFLUENCERLARA YÖNELİYOR 

Influencerlar için iki ana kategori var: “erişim” büyük bir takipçi kitlesi olanları, "niş" ise daha küçük ancak daha özel ve etkileşimli takipçisi olanları tanımlıyor.

Markalar şimdi Kardashian'lar gibi büyük isimlerin ötesinde, çocuklar, mikro-etkileyiciler hatta sanal etkileyiciler gibi daha niş influencer çeşitleriyle ilgileniyor.

Dubai influencerların merkezi olarak biliniyor. Yaş ortalaması 33 olan genç nüfusu sosyal medyada çok aktif. Bu da etkileyici pazarlamanın burada fazlasıyla etkili olduğu anlamına geliyor.

BPG Grup’un Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2019 tarihli anketine katılanların yüzde 72’si bir influencerdan duyduktan sonra bir ürün satın aldığını ya da bir yerde yemek yediğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 71’i bir influencerın bahsetmesi sonrası bir hizmeti denediğini, yüzde 57’si belli bir yere seyahat ettiğini belirtti.

NASIL İNFLUENCER OLUNUR? 

Sosyal medyada içerik üreticisi olarak ‘etki yaratmak’, hatta bu çabayı bir meslek haline getirmek, aktif ve etkili influencer olmak sanıldığı kadar hızlı ve kolay olmuyor. ‘Emek’ ve ‘sabır’, etkili sosyal medya kullanımında iki anahtar kelime… Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, bu alanda emek veren herkesin, bunun karşılığını yüzde yüz alacağı gibi bir garanti de yok. 

Influencer olma sürecine başlarken öncelikle içeriklerin ilgi çekici ve merak uyandırıcı olması gerekiyor. Burada şüphesiz yeteneğin rolü yadsınamaz. Paylaşımları sosyal medyanın dinamiklerine uygun bir şekilde doğru zamanda doğru mecrada yapmak da çok kritik bir nokta! Ayrıca paylaşımlarınızda takipçilerinize farklı bir bakış açısı kazandırmalısınız.