AB'nin yapay zekayı kısıtlayıcı düzenlemeleri şirketlerden eleştiri aldı

Avrupa’da faaliyet gösteren 33 yapay zeka şirketi, Avrupa Birliği’nin (AB) yapay zeka uygulamalarını kısıtlayıcı yasalarıyla ilgili uyarıda bulundukları bir mektubu Brüksel’e gönderdi.

23 Kasım’da AB makamlarına 33 şirketten oluşan Digital Europe adlı ticaret birliği tarafından gönderilen bu mektup, temel yapay zeka modelleri ve yapay genel zeka çalışmalarına empoze edilen gereğinden sıkı kuralların sektörde ihtiyaç duyulan inovasyonu bölgeden uzaklaştıracağını ifade etti.

AB’deki şirketlerin sadece yüzde 8’inin yapay zeka kullandığını belirten mektup, bu rakamın Brüksel’in 2030 hedefi olan yüzde 75’in çok altında kaldığına değindi.

Avrupa’nın rekabet etme kabiliyetini ve finansal istikrarını yapay zekanın vatandaşlar ve şirketler tarafından yaygın kullanımına bağlayan mektup, “Büyümelerine bir şans vermeden onları düzenlemelerle ortadan kaldırmayalım ya da gitmeye zorlamayalım” ifadeleriyle yapay zeka şirketlerine atıfta bulundu.

Regülasyonların sıkı olmaması gerektiğini belirten Digital Europe, şirketler için uyum maliyetlerinin azaltılması, belirli teknolojilerin değil yüksek riskli kullanım durumlarının düzenlenmesine odaklanılması ve mevcut mevzuatta halihazırda çakışan noktaların açıklığa kavuşturulması gibi önerileri de yetkililere sundu.