Libya Başbakanı Dibeybe AB ile göç sorununu görüştü

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkesinin Akdeniz’deki göç sorununun önüne tek başına geçemeyeceğini ve bu sorunla mücadelede AB ile iş birliğine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Libya Başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Abdulhamid Dibeybe ile AB İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson ve AB Libya Büyükelçisi Jose Sabadell başkent Trablus’ta bir araya geldi.

Görüşmede Libya İçişleri Bakanı Halid Mazin ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Ecdid Matuk hazır bulunurken; yasa dışı göç, organ ve insan kaçakçılığı gibi konular ele alındı.

Dibeybe, Libya’nın bir geçiş ülkesi olarak söz konusu göç sorunlarına tek başına çözüm üretemeyeceğini, bu sebeple krizin çözümünde AB ve kaynak ülkelerle gerçekçi bir iş birliğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Görüşmede, göç sorununun farklı çözümler gerektiren hassas bir konu olduğu vurgulanırken, gerçek bir ortaklık kurarak krizi yönetmenin gerekliliğinin altı çizildi.

Bu doğrultuda, kaynak ülkeler ile kalkınma projeleri yapılması ve Libya’nın Göçle Mücadele Birimi ile Sahil Güvenliği personelinin imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi için eğitim programlarıyla desteklenmesi gibi çeşitli çözüm yollarının üzerinde durulduğuna vurgu yapıldı.