Oy oranı merakla bekleniyor! Anket şirketleri Ali Babacan'ın partisi DEVA'yı yorumladı...

Dün sabah saatlerinde Ali Babacan'ın heyeti İçişleri Bakanlığı'na yeni partinin kuruluşu için resmen başvuru yaptı. Anket şirketleri Ali Babacan'ın parti kadrosunu yorumlarken, ne kadar oy alabileceğine ilişkin soru işaretleri devam ediyor. Anket şirketleri DEVA'yı nasıl yorumladı? Ali Babacan'ın yeni partisi ne kadar oy alır? Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) hangi parti tabanına sesleniyor? Yeni parti nasıl karşılandı? Ali Babacan'ın yarın parti tüzüğü ve logosunu açıklaması bekleniyor...

AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’na Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) için resmi başvuruyu yaptı. Partinin tüzüğü ve logosu merakla beklenirken, kulislerde ayrı basında ayrı söylemler birbiri ardına geldi.
114

İlk olarak parti kurulmadan önce Ali Babacan’a desteğini açıklayan Abdullah Gül’ün listelerde ve kurucu üyeler arasında yer almaması çeşitli eleştirileri de beraberinde getirdi. İddiaları bugünkü köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Abdullah Gül’ün parti içerisinde yer almamasını, “Abdullah Gül ve Ali Babacan gömleğin ilk düğmesini yanlış ilikledi” sözleriyle yorumladı.

214
Hemen ardından Ali Babacan’ın partisindeki isimler tek tek irdelenerek, kişiler ve bu kişilerin daha önce aldıkları görevler üzerinden yorumlar devam etti.
Bugün gündemde ise anket şirketlerinin yaptığı araştırmalar vardı. Ali Babacan’ın 90 kişilik listede kadınlara ve gençlere yer vermesi olumlu olarak yorumlanırken, özellikle Kürtlere yönelik ‘özel ilgi’ olduğu iddiaları anket sonuçlarında kendisine yer buldu.


Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, parti içerisindeki çok renkliliğe dikkat çekerken, “Benim hatırladığım bugüne kadarki en yüksek kadın kurucunun olduğu parti” yorumunu yaptı. 

414