Deniz suyu bileşenlerinden lityum-iyon pil

Hayatımızın her alanında yer alan piller ilk çıktığı günden beri önemli bir konuma sahip oldu. Şarj edilemeyen pillerden edilebilire geçmek(lityum iyon) adeta devrim niteliğindeydi. Şimdi ise IBM bilim insanları deniz suyundan elde edilen malzemeler ile yeni bir lityum pil keşfettiler…

Lityum-iyon piller, sürdürülebilir enerji arayışında çok kritik bir dönemeç olsalar da, çevresel etkileri bakımından pek de masum değiller. Bu noktada, IBM’in kobalt ve nikel gibi metaller yerine deniz suyundan elde edilen malzemeler kullanılarak yapılan yeni lityum pili hayati bir önem taşıyor. 

110

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, enerji depolama sistemlerinden elektrikli otomobillere kadar pek çok alanda kullanılan lityum-iyon piller, geleneksel bataryalara kıyasla çok daha verimli ve sürdürülebilir bir performans sunuyor; ancak çevresel etkileri ve maliyeti göz önüne alındığında, hala iyileştirilmeye açık olduklarını net bir şekilde söyleyebiliriz.

210

ABD’li teknoloji devi IBM, kobalt ve nikel gibi ağır metaller yerine deniz suyundan elde edilen malzemeler kullanarak yaptığı yeni lityum pilini tanıttı. Çevresel etkisinin oldukça düşük olduğu bu piller, üretim maliyetlerini de önemli oranda düşürmeyi hedefliyor. Yeni nesil lityum pillerini test etmeyi sürdüren IBM, kullandığı yeni bileşenlerin performanstan ödün verip vermeyeceğine emin olmak istiyor.

IBM'in pili, tipik bir lityum-iyon pilin katod bileşeninde kullanılan malzemeler olan kobalt veya nikel içermiyor. Araştırmacılar bunun yerine, deniz suyundan çıkarılabilecek üç materyalden ve yeni bir sıvı elektrolit türünden faydalandılar. Pillerin üretiminde hangi deniz bileşenlerin kullanıldığı ise henüz belli değil. 

410