Deniz salyasının (müsilaj) tehlikeleri nedir?

Son dönemde Marmara Denizi'ni etkisi altına alan ve deniz salyası adı verilen müsilaj, endişeye yol açıyor. Peki, ''Ekolojik felaket'' olarak anılan deniz salyası nedir? Balıkçılığı ve deniz canlılarını olumsuz etkileyen müsilaj nasıl oluştu? Müsilaj tehlikeleri nedir?

Geçtimiz günlerde Marmara Denizinde görülen deniz salyası, birçok bölgeye yayılmış durumda. Son olarak Küçükçekmece Gölü’nde görülen müsilaj, oluşturduğu tabaka nedeniyle görüntü kirliliği ve kötü koku oluşumuna neden oluyor.

Yetkililer, deniz canlıların yaşamınıda tehlikeye atan deniz salyasını temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

Peki, deniz salyası neden oluşuyor?

DENİZ SALYASI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Marmara Denizi'nde, besin maddesi varlığının büyük oranda artmış olması ve deniz suyu sıcaklıklarının yükselmesiyle aşırı çoğalan fitoplankton hücrelerinin ekosistem içinde kullanılmadan parçalanmaları sonucu denizde müsilaj oluşumları artıyor.

Özellikle atık suların arıtılmadan denize verilmesi, ekolojik kaliteyi büyük oranda düşürmüş durumda.

Belgesel yapımcısı ve su altı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan, deniz salyalarını yakından görüntüledi ve salyanın suyun altını da sardığı ortaya çıktı.

DENİZ SALYASI TEHLİKELERİ NELER?

Müsilajın Marmara Denizi'nin büyük bir bölümünde etkili olması bazı aksaklıklara da neden oluyor. Limanları kaplayan salya, su soğutmalı teknelerdeki makinelerin motorlarında arıza oluşturken, balıkçılığıda büyük ölçüde engelliyor.

Balıkçıların ağlarına takılan deniz salyası nedeniyle, balıklar ağa gelmiyor.

Marmara balıkçısının çok sıkıntılı bir dönem geçirdiğini söyleyen İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜRKOOP) Başkanı Erdoğan Kartal, “Ocak ayından bu yana balıkçıların tamamı çalışmıyor. Bütün balıkçılarımız üç ay önce kendiliğinden paydos etti. Karadeniz’de bu sene işler iyiydi ancak Marmara denizi bu sene balıkçısına ekmek vermedi. Balıkçılarımız ağlarına atsa da müsilajdan dolayı ağı almakta çok sıkıntı yaşıyor. Bazı balıkçı arkadaşlarımızın ağları kayboldu” diye konuştu.

MÜSİLAJ NASIL TEMİZLENİR?

Deniz salyasının deniz canlılarının yaşamını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Bir süre sonra müsilaj akıntının hızı ve rüzgara bağlı olarak batıyor. Çökünce deniz dibinde hareket etmeyen kabuklular, süngerler gibi canlıları yok ediyor. Toplu ölümlere sebep oluyor. Dipte yaşayan dil balığı, kırlangıç gibi balıkların da ölmesine neden oluyor” dedi.

Ayrıca müsilajın turizme zararlarına da dikkat çeken uzmanlar, bazı turistik bölgelerinde komple müsilajla kaplı olduğunu ve turistlerin bu bölgeye gitmek istemeyeceğini kaydediyor.

Müsilajın bir an önce temizlenmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre, arıtmaların bir an önce doğru şekilde yapılması şart.

Müdahale etmede geç kalınması ise salyaların denizin altına çökmesine neden olur. Bu durum, önümüzdeki günlerde çok daha kötü gelişmelere neden olabilir.