Deniz Esintisi 2021 tatbikatı başladı

ABD ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 32 ülke, Rusya’nın “iptal edin” çağrılarına rağmen Deniz Esintisi 2021 tatbikatına başladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, Karadeniz’de yapılacak tatbikat tansiyonu bir kez daha yükseltti. ABD ve Ukrayna’nın da yer aldığı “Sea Breeze 2021” (Deniz Esintisi 2021) tatbikatı başladı.

İki hafta boyunca sürecek tatbikatta 32 ülkeden 5 bin asker, 32 savaş gemisi, 40 savaş uçağı ve 18 özel operasyon ve dalış timi yer alacak. ABD Donanması’nın USS Ross isimli destroyeri de tatbikat için Karadeniz’de bulunacak.

Ukrayna, 1997 yılından bu yana 21’inci kez düzenlenen tatbikatın esas amacının çokuluslu barışın korunması için iş birliği ve güvenlik operasyonlarında deneyim kazanmak olduğunu belirtti.

RUSYA’DAN ÇAĞRI

Ukrayna kıyılarında gerçekleştirilecek tatbikata Rusya karşı çıktı. ABD’ye çağrı yapan Rus yetkililer, tatbikatın ardından askeri teçhizatın Ukrayna kıyılarından şeffaf bir şekilde çıkarılması talebinde bulundu.

Rusya’nın Washington büyükelçiliği ise geçen hafta yaptığı açıklamada söz konusu tatbikatın iptal edilmesini istemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, NATO’nun tatbikatı kullanarak Kiev’e silah tedarik edeceğini belirtti. Rusya’nın gelişmeleri yakından takip edeceğini söyleyen Konaşenkov, gerektiğinde güvenliğin sağlanması için uygun biçimde karşılık verileceğini de sözlerine ekledi.