Deniz Baykal'dan hükümete destek

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, hükümetin Libya ile imzalamış olduğu anlaşmayı çok önemli bulduğunu belirterek emeği geçen yetkilileri kutladığını ifade etti. CHP kanadının önde gelen isimlerinden Deniz Baykal'ın bu desteğinden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan henüz bir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

Türkiye, Libya ile imzaladığı mutabakatla, kendisine karşı yönelmiş tehdidi geri çevirme noktasında önemli bir adım attı. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin isteği üzerine, asker gönderme tezkeresinin Meclis'ten geçmesinin ardından hükümete bir destek de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’dan geldi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu ile söyleşi gerçekleştiren Baykal, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NDA KADDAFİ’NİN TUTUMU

ABD dahil tüm müttefiklerin Türkiye’ye ambargo uygulandığını aktaran Baykal, Kaddafi’nin ‘yiğit’ desteğine değinerek;

“Paranın ötesinde Amerika'nın ambargo koyduğu bir ülkeye karşı Libya ambargoyu deldi. Kaddafi müthiş bir yiğitlik yaptı. Buna tanık olmuş biri olarak yıllar sonra NATO'nun Libya'ya operasyon yapmasını ve Türkiye'nin oradaki konumunu izlerken müthiş üzüntü duydum.

NATO yukarıdan Libya'yı bombalarken, Kaddafi'nin onun bunun ayakları altında kalmış görüntülerini izlerken, içim nasıl acıdı anlatamam size. Siyasetin ne kadar acımasız ne kadar vahşi bir şey olduğunu orada bir kez daha anlamış oldum.

İnşallah Libya halkı hak ettiği onurlu yaşamı, özgürlüğü yaşar. Libya çok önemli bir ülke, Afrika'nın giriş kapısı. Libya'yla yapılan askeri anlaşmamız çok önemli, emeği geçen herkesi kutluyorum. BM'nin, Libya'daki desteklediğimiz hükümeti meşru görmesi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

“NEYE İHTİYACINIZ VARSA BUYURUN GELİN ALIN”

Libya’ya gittiğinde güvenlik tehlikesinin kendisini de etkilediğini belirten Baykal, o dönem Libya’da güvenlik bürokrasisinin tam oturmadığını belirtti. Görüşmenin çok zor gerçekleştiğini ifade eden eski genel başkan, zorlu sürecin olumlu sonuçlandığını aktardı. Baykal, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda;

“Bir türlü yapamadığımız o görüşmeyi Çarşamba günü yaptık. Kaddafi o gün, "Ben askerlerimi, kurmay kadromu toplayacağım bu organizasyon hakkında onlara bilgi verirseniz çok iyi olur' dedi

Memnuniyet duyduk ve bütün kurmaylarını çadırında topladı, arkada bir Kıbrıs haritası, biz Kaddafi'nin yanına geçtik insanlar bizi izliyor. Çıktı bir konuşma yaptı. Bizi, Türkiye'yi, Kıbrıs Barış Harekâtı'nı metheden.

'Şimdi Türk Maliye Bakanı size bilgi verecek' dedi. Ben de masanın başına geçip uluslararası hukuki ve askeri haklarımızı anlattım. Çıkarma nasıl yapıldı, havadan indirme nasıl yapıldı, paraşütlerle, lojistik destek nasıl sağlandı hepsini anlattım.” ifadelerini kullandı.

PARA ÖNEMLİ DEĞİL

Kaddafi’nin destek karşılığında para istemediğini belirten Deniz Baykal söyleşinin devamında, “Ben bunları anlatırken Kaddafi uzun boyu ve geniş vücuduyla iki elini havaya kaldırdı ve kritik yerlerde başladı alkışlamaya, onlar da alkışlamaya başladı.

Sonra güzel sözlerle bizim sunuşumuzu sonlandırdı. 'Neye ihtiyacınız varsa buyurun gelin alın' dedi

Askeri uçaklar değil sadece Türk Hava Yolları'nın uçakları bile kalkamıyor, vida yok, lastik dahi yok. Kaddafi sınırsız destek verdi. 'Para önemli değil' dedi Kaddafi.” açıklamalarında bulundu.