Demokratik Birlik Partisi lideri Edwin Poots oldu

Kuzey İrlanda'nın en büyük Birleşik Krallık'ın ise dördüncü büyük partisinin lideri belli oldu. DUP'un liderlik koltuğuna oturan Edwin Poots ise en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Brexit sonrası ayrılık söylemlerinin sıkça dillendirildiği İrlanda'nın en büyük partisi DUP'un lideri Poots'un siyasi söylemlerinin yanı sıra dünya görüşü de eleştirilerin odağında.

1971 yılında Ian Pisley ve Desmond Boal tarafından kurulan ve İrlanda'nın en büyük oluşumu olarak siyasi yaşamına devam eden Demokratik Birlik Partisi'nin başkanlık koltuğuna Edwin Poots oturdu. 

Anayasal Monarşi yanlısı siyasi söylemleri ile bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin yeni başkanı öncülüğünde Birleşik Krallık ile kuracağı ilişki de merak edilenler arasında. 

Fakat Demokratik Birlik Partisi Başkanı Edwin Poots'un bireysel söylemleri de eleştirilerin odağında. Avrupa'nın tamamında görülen sağ görüşlerin güçlenmesi İralnada'da nasıl karşılık bulacak?

EDWİN POOTS KİMDİR?

1965 yılında Lisburn'de dünyaya gelen Edwin Poots'un babası Demokratik Birlik Partisi'nin kurucu üyelerinden birisi. Eğitim hayatının ardından ilk kez 1998 yılında Kuzey İrlanda Meclisi'ne seçilerek siyaset hayatına başlayan Poots, parti içerisinde de oldukça uzun bir yol almış. 

İlk kez "Good Friday" anlaşmasına karşı çıkarak adını duyuran Poots, IRA'nın silah kullanımına dair fikirleri ve Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı (PSNI) reformu konusundaki görüşleri ile tanındı. 

2007 yılında DUP - Sinn Féin koalisyonu hükümetinin Kültür ve Sanat Bakanı olarak atanan Poots, 2011 yılında manşetlerden düşmeyen bir Sağlık Bakanıydı. 

Muhafazakarlık lehine görüşleri, dünyanın 6 bin yaşında olduğuna dair inancı ve kamu güvenliğini sağlamak adına aldığı kararlar ile sık sık gündeme gelen Poots, lobi faaliyetleri sayesinde oy aldığı iddiaları ile de ülkenin gündeminden uzun süre düşmedi. 

Kariyerinin büyük bir bölümünü Stormont'ta geçiren Poots, Covid-19 kısıtlamalarına yönelik görüşleri ile de tepki topladı. 

Arlene Foster'in çekildiğini açıklamasının ardından DUP başkanlığına aday olduğunu duyuran Poots, birinci önceliğinin de partinin yönetim şeklini değiştirmek ve yeni gruplar kurmak olduğunun altını çizdi. 

19'a karşı 17 oy ile Poots'ın DUP başkanı olarak seçilmesi İrlanda'da basını tarafından da "DUP'un 50 yıllık tarihindeki en tartışmalı oylama" olarak değerlendirildi.