DEVA Partisi’nden 19 Mayıs’a özel 19 vaat...

Bir dönem Türkiye ekonomisinin dümenindeki isim olan Ali Babacan’ın kurucusu olduğu Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na özel 19 vaadini açıkladı. İşte DEVA Partisi’nin gençlere, geleceğe ve teknolojiye yönelik vaatleri...

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi, görüntülü sohbet yöntemiyle gençlerle bir araya geldi. Babacan bu anlara dair görüntüleri sosyal medya hesabından, "Gençlerimizin bugünkü sorunlarından gelecek ideallerine kadar pek çok konuyu ele aldığımız buluşmamızı Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz." notuyla paylaştı.

Ayrıca eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan önderliğinde yürütülen DEVA Partisi, 19 Mayıs’a günler kala sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden yeni vaatlerini de açıklamaya başladı. 19 Mayıs’a özel 19 vaat açıklayan parti ''AtılımaİlkAdım'' ve ''#19Mayıs'' hashtaglerini kullandı.  

16 MAYIS GÜNÜ AÇIKLANAN VAATLER

Dört gün süren vaatler dizisinin ilk 5'i 16 Mayıs günü açıklandı. 

* Silikon Vadisi’ne Teknoloji Büyükelçisi atayacağız. Yenilikçi firmalarla yakın bağlar kuracak ve ülkemize yatırım yapmalarını sağlayacağız.

* Dünyada ilk 100’e girebilecek üniversitelerimizin önünü açmak için gerekli düzenlemeleri yapacak; en yeni teknolojilerde hızlıca yol almak için eğitimin her kademesinde ilgili bölümler kuracağız

* Teknolojiyi sadece kullanan değil, geliştirip dünya çapında iş yapan bir ülke olacak; sıçrama modeliyle teknolojideki en gelişmiş seviyeyi hedefleyeceğiz. Çünkü #19Mayıs demek her dönemde ileri adım atmak demektir. #AtılımaİlkAdım

* #19Mayıs, ülkedeki herkesin özgürlüğü için atılmış bir adımdı. Biz de birkaç kişinin rantını değil ülkenin refahını artıracak adımları atacağız. Paranın ölü yatırımlara değil, teknolojiye akmasını sağlayan bir ekonomi kuracağız. 

* Cumhuriyet için yapılmış en büyük atılım Atatürk’ün Samsun’a attığı o ilk adımdır. Biz de 19 Mayıs ruhunu bugünün ihtiyaçlarıyla birleştirip dijital dönüşüm atılımlarını gerçekleştireceğiz. Teknolojiye özgürlük getireceğiz. 

17 MAYIS GÜNÜ AÇIKLANAN VAATLER

* Her bir vatandaşımızın görüş ve önerilerini değerlendirerek, kamuda şeffaflık ve hesap verilebilirliği tesis edeceğiz.

* Kamu işlemlerini ıslak imzasız, mühürsüz ve kâğıtsız hâle getireceğiz. Pek çok alanda blok zincir teknolojisini kullanacağız.

* Teknolojiyi kullanarak uzaktan sağlanan tıbbi hizmetlerin kapsamını genişletecek, sağlığı vatandaşın ayağına götüreceğiz. Aile hekimlerinin bu sistemi aktif olarak kullanmasıyla hizmet kalitesi artacak ve hazine tasarruf edecek.

* 19 Mayıs ruhuyla hareket edecek, yeniliklere öncü olacağız. Dijital-TL mevzuatını çıkaracak ve yerli girişimlerimizin oluşturduğu çözümlerle kullanıma sokacağız. Finansal teknoloji şirketlerinin önünü açacağız

* Kamunun ve şirketlerimizin yapay zekâ uygulamalarını teşvik edeceğiz. Mevcut sektörlerimizdeki dijital dönüşüme sürücüsüz araç, akıllı ev ve giyilebilir teknoloji ile destek vereceğiz.

18 MAYIS GÜNÜ AÇIKLANAN VAATLER

18 Mayıs günü yine aynı şekilde Demokrasi ve Atılım Partisi’nin resmi Twitter sayfasından açıklanan vaatler şöyle;

* 19 Mayıs yarına atılan büyük bir adımdır. Yarının şirketleri start-up’lar için özel kanun çıkaracağız. Erken aşama girişimcilerimize kamu alımlarında öncelik vereceğiz.

* Girişimcilik alanında kamudaki yetki karmaşasını kaldıracak; tek duraktan hızlı çözüm sağlayan yalın bir yapıya geçeceğiz.

* Online sipariş ve dağıtım platformlarıyla entegre çalışan bulut mutfaklar kuracağız. Girişimcilerimiz yüksek masrafa girmeden kendi restoranlarını açabilecekler.

* Kamuda açık inovasyon çağını başlatacağız. Kamunun elindeki verileri, kişisel verilerin mahremiyeti çerçevesinde yerli girişimcilere açacağız. Büyük veri sektörünün önünü açacağız.

* İnternet temel bir haktır. İnternet erişimi ve bilgisayar, oyun konsolu gibi dijital cihazlar üzerindeki aşırı vergileri indireceğiz. Herkesin çağın gerekliliklerine kolayca erişmesini sağlayacağız.

19 MAYIS GÜNÜ AÇIKLANAN SON VAATLER

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı günü açıklanan son vaatler ise şöyle:

* Gençlere ve erken aşama girişimcilere ücretsiz internet erişimi sağlayacağız.

* Tüm okullarımızı en iyi teknolojik altyapıya kavuşturacak; her öğrencimiz ve öğretmenimizin eğitim teknolojisini ücretsiz ve etkin kullanabilmesini sağlayacağız.

* Her gencimizin liseyi bitirirken algoritma ve kodlama bilmesini sağlayacağız. Önce öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin, daha sonra da yaşam boyu eğitim anlayışıyla tüm vatandaşlarımızın dijital okur yazarlığını artıracağız.

* Millî Eğitim Bakanlığı’nın müfredat içeriklerini dijitalleştireceğiz. Bu içerikleri ülkemizin her yeri ve milletimizin her kesimi için internetten ulaşılabilir kılarak eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız.