İsrail'in Demir Kubbesi artık aşılabiliyor

Demir Kubbe adı verilen hava savunma sistemi, Gazze’den İsrail’e gelen roketlerin savuşturulmasını sağlıyor. Ancak son çatışmalarda taktik değiştiren Hamas’ın İsrail’e gönderdiği roketlerden bazılarının bu sistemi aştığı görüldü. Peki, İsrail’in Demir Kubbe sistemi nasıl çalışıyor? Filistinli gruplar Demir Kubbe’yi nasıl aştı?

Son günlerde İsrail’in işgal ettiği Doğu Kudüs’teki Filistinlilere saldırıları ve Filistinli grupların bu saldırılara yanıt vermesiyle bölgedeki gerilim tırmandı.

Çatışmalarda Gazze’den İsrail’e gönderilen füzelerde taktik değiştiren Filistinli grupların, İsrail’in hava savunma sistemi Demir Kubbe’yi aşması dikkat çekti. İsrail tarafına atılan yüzlerce füzenin Demir Kubbe ile savuşturulmasına rağmen bazılarının imha edilemediği ve hatta Tel Aviv gibi daha önceden ulaşılamayan bölgelere gittiği görüldü.

DEMİR KUBBE NASIL ÇALIŞIYOR?

İsrail tarafından geliştirilen ve yaklaşık 10 yıldır kullanılan hava savunma sistemi Demir Kubbe, kısa menzilli saldıra karşı kullanılıyor. Özellikle Hamas gibi grupların Gazze’den İsrail’e gönderdiği füzeleri engelleyen sistem, İsrail’de yaşayanların bu durumdan etkilenmemesini sağladığı için oldukça önemli.

Demir Kubbe, gece veya gündüz fark etmeksizin her türlü hava koşulunda çalışabiliyor. Radar sistemi sayesinde gelen tehdidin ne ölçüde olduğunu tespit eden sistem buna göre tepki veriyor. Yerleşim yerleri veya altyapı tesisleri gibi bölgelere gelebilecek tehditlere karşı ise gelen füzelere karşı füze göndererek havada imha ediliyor.

İsrailli yetkililer tarafından, yüzde 90 oranında başarıya sahip olduğu belirtilen Demir Kubbe sisteminde şimdiye kadar donanımsal hiçbir değişiklik yapılmadığı belirtildi. Öte yandan, sistemin yazılımında geliştirmeler yapıldığı ifade edildi.

Demir Kubbe’nin yararlı olduğunu savunanlar, sistem sayesinde İsrail’in koruma kalkanı oluşturduğunu söylüyor. Bunun yanında, yükselen gerilime rağmen Demir Kubbe sayesinde İsrail’in kara harekâtına ihtiyaç duymadığı öne sürülüyor.

Bazı İsrail vatandaşları ise sisteme fazla güvenildiğini ve bu nedenle de diğer güvenlik önlemlerine yeterli kaynak ayrılmadığını düşünüyor. Yerel halk, yoğun roket atışlarının yaşandığı sırada sığınaklara gitmenin mümkün olmadığını ve evlerini yeteri kadar güvenli bulmadıklarını belirtiyor.

YÜZLERCE ROKET DEMİR KUBBE’Yİ YORDU

Önceki çatışmalardan farklı olarak Gazze’den İsrail’e gönderilen roketlerin Demir Kubbe’yi aşması, İsrail tarafında endişelere neden oldu. Önemli bir dönüm noktası olarak görülen gelişme, İsrailli yetkililerde Demir Kubbe’nin yeterliliğiyle de ilgili soru işaretleri oluşturdu.

Demir Kubbe’nin gelen roketleri havada imha etmek için gönderdiği roketlerin değeri ortalama 20 bin ila 100 bin dolara mal oluyor. Öte yandan, Hamas’ın İsrail’e gönderdiği ve çoğu ev yapımı olan roketlerin değeri ise birkaç yüz dolar.

Hamas’ın bu roketlerle Demir Kubbe’yi nasıl aştığı gündemde merak konusu oldu. Uzmanlar, Hamas’ın bu ucuz roketlerle Demir Kubbe sistemini yorduğu ve ardından gelen roketlerle de sistemi aşmayı başardığını öne sürdü.

Benzer bir durumun 2019 yılında da yaşandığını belirten uzmanlar, Gazze tarafından İsrail’e gelen roketlerin yerleşim yerlerine ulaştığını söyledi. Yüzlerce roketin ardı ardına atılması halinde Demir Kubbe bazılarını kaçırarak etkisiz hale getirmekte başarısız olabiliyor.

Jerusalem Post gazetesi, konuyla ilgili olarak İsrailli güvenlik yetkililerinin farklı gruplardan da benzer saldırılar alabileceğine dair endişe duyduğunu yazdı. Özellikle Lübnan’daki Hizbullah’ın aynı taktikle İsrail’in hava savunma sistemini aşabileceği düşünülüyor.