Türkiye’de Delta varyantı alarmı! Yeni kapanma kapıda mı?

Aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte, tam koronavirüsten kurtuluyoruz derken Hindistan’da ortaya çıkan ''delta'' varyantı, dünyayı yeniden sarmaya başladı. DSÖ'nün ''baskın virüs'' uyarısında bulunduğu varyantın yoğun görüldüğü ülkelere kapılar teker teker kapanıyor. Peki, Türkiye'de son durum ne? Türkiye, yeni bir kapanmaya doğru mu gidiyor?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ilk kez Hindistan’da görülen Delta varyantının yarattığı panik giderek büyüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) mutant virüsün 85 ülkeye yayıldığını açıkladı. Delta varyantının yoğun olarak görüldüğü bazı ülkeler bir kez daha sokağa çıkma yasağı ilan ederek kapanmaya gitti. 

Şu anda tüm dünyada en baskın koronavirüs tipi olarak kabul eden varyantın, bulaşıcılığı oldukça fazla. Örneğin; Rusya’da koronavirüs vakaları, delta varyantının ülkede yayılmasıyla son dört haftada yüzde 100 arttı. 

AVRUPA KAPILARINI BİR KEZ DAHA KAPATIYOR

Delta varyantlı koronavirüse yakalananların birçoğunun 20 ila 39 yaş arasında olduğunu açıklayan yetkililer, bazı bölgelere aşı zorunluluğu getirildiğini kaydetti. Ayrıca Rusya'nın başkenti Moskova'da da işletmelere "aşı olmayanlara hizmet vermeyin" uyarısı geldi. Hâl böyle olunca Avrupa ülkeleri alarma geçti. 

Almanya’nın da içinde bulunduğu bazı birlik üyesi ülkeler, delta varyantının yoğun görüldüğünü İngiltere, Rusya, Hindistan ve Portekiz gibi ülkelerden gelişleri durdurdu. Bu ülkeler “alttürlerin bulunduğu ülkeler” listesine ekledi. 

Peki, Türkiye’de durum ne? 

Rusya’dan gelen turistler turizm sektörünün can simidi olarak görülüyor ancak bu durumda madalyonun bir de diğer yüzü var. 

TÜRKİYE NE YAPACAK?

Rusya’da etkili olan Delta mutasyonu şu ana kadar Türkiye’nin 26 ilinde toplam 224 kişide tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de de giderek artan varyantın 134'ünün İstanbul'da olduğu duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Rusya’nın uçuş kısıtlamasını kaldırmasıyla birlikte ilk turist kafilesi ülkeye giriş yaptı ve Antalya’nın hava trafiği yüzde 45 arttı. Turizmciler bu yıl Rusya’dan bir milyon turist bekliyor. Ancak Rusya’yı kasıp kavuran delta varyantı tehlikesi nedeniyle turizmcinin hedefi bu sezon da tutmayabilir. 

Son olarak BioNTech aşısının mucitlerinden Dr. Uğur Şahin, delta mutantının dünyada yeni bir dalganın yaşanmasına neden olabileceğini açıkladı. Dünya, delta varyantı nedeniyle diken üstündeyken gözler Türkiye’nin alacağı karara çevirildi.

Türkiye, Rus turiste kapılarını kapacak mı?

Henüz gündemde bu yönde alınmış bir karar yok. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında, ‘’Biz tüm insanlığa kapılarımızı en güzel şekilde açtık’’ ifadesini kullanmış ve yabancı turistin ülkemize gelmesinden mutluluk duyduğunu kaydetmişti. 

DELTA VARYANTLI VİRÜS TÜRKİYE İÇİN TEHDİT OLUŞTURMUYOR MU?

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, delta varyantının kaynağı olan Hindistan’dan gelenlere uygulanan zorunlu karantina uygulamasını kaldırma kararı almış ve bu karar büyük tepkiyle karşılanmıştı. Bakanlık, kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine dün akşam geri adım attı ve karantina uygulamasının devam edeceği açıklandı. 

Uzmanlar, tüm dünyayı korkutan ve DSÖ’nün ‘’baskın virüs olacak’’ uyarısında bulunduğu delta varyantının yoğun şekilde görüldüğü Rusya’ya kapıların kapanması gerekliliğini savunuyor. Hükümetin henüz bu konuyla ilgili bir karar varmış olmaması ‘’Batıyı bu denli ürküten delta varyantlı virüs Türkiye için bir tehdit oluşturmuyor mu?’’ sorusunun sorulmasına neden oluyor. 

TURİZMCİ ENDİŞELİ

Son olarak geçtiğimiz sezonu büyük kayıpla kapatan turizm sektöründe bu sene endişe daha da büyük. 2021’in ‘’kayıp yıl’’ olarak geçmesinden endişe duyan turizmciler, ‘’En iyimser tabirle 20 milyon turiste belki ulaşırız ama çarkı döndürmek adına 10 milyonu da aşmaya razıyız” diyor. Ancak delta varyantı tehlikesi karşısında bu rakamlar oldukça iyimser gözüküyor. 

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, turizm rakamlarının en az iki yıl daha salgın öncesi seviyeye çıkmayacağı görüşünde. Kocadon'un aktardıklarına göre iflasın eşeğine gelen esnaf, pandemi sürecinde 2019'a oranla yüzde 80 gelir kaybetti.