G20 ülkelerinden uyarı: Delta varyantı küresel toparlanmayı tehdit ediyor

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları, insanlığı tehdit eden koronavirüs salgının yeni varyantlarının, küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ettiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları, Venedik'te bir araya geldi. Tüm insanlığı tehdit eden koronavirüs (Covid-19) salgını başladığından bu yana ilk kez yüz yüze görüşen bakanlar, küresel kurumlar vergisi ile birlikte  küresel ekonomik toparlanmayı ele aldılar. 

Birleşik Krallık merkezli Reuters’da yer alan habere göre G20 bakanları, koronavirüsün yeni varyantlarının sayısındaki artış ve gelişmekte olan ülkelerde aşılara yetersiz erişimin küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ettiğini açıkladılar.

Ayrıca bakanlar, uluslararası şirketlerin kârlarını düşük vergi oranlarının olduğu vergi cennetlerine aktarmalarını durdurmayı hedefleyen yeni kuralları desteklenmesiyle ilgili kararlar aldılar.

DEVLET HAZİNELERİNİN ZARARLARI KARŞILANABİLİR

Bu durum, G20 liderlerinin önümüzdeki ekim ayında Roma'da bir araya gelecekleri zirvede yüzde 15'lik yeni küresel asgari kurumlar vergisine son şeklini vermeleri sağlayabilir. Böylece koronavirüs salgını sırasında sıkıntı içinde kalan devlet hazinelerinin yüz milyarlarca dolarlık zararları karşılanabilir.

Toplantının nihai bildirgesine göre G20'nin nisan ayındaki son toplantısından beri aşıların dağıtılması ve ekonomik destek paketleri sayesinde küresel ekonomik görünümün iyileşmesine rağmen delta gibi bulaşıcılığı yüksek koronavirüs varyantları nedeniyle küresel ekonomik görünüm kırılgan kaldı.