ABD'de 5 milyon çocuk delta varyantına yakalandı

ABD'de 'MU varyantı' ülke genelinde paniğe neden olurken uzmanlar 5,3 milyon çocuğun delta varyantına yakalandığı açıklandı.

Yeni tip koronavirüs varyantları hemen her yaş grubunu tehdit etmeye devam ediyor. İlk olarak Alfa ve Beta varyantları gençler arasında etkili olurken Delta Varyantı en çok çocuklarda görülmeye başlandı. 

ABD'nin 40'tan fazla eyaletinde görülen delta varyantı nedeniyle hayatını kaybeden ilk çocuk dört yaşındaydı. 

Ülkedeki vakaların yüzde 40'ının 20 yaş altında olduğu tespit edildi. Amerikan Pediatri Akademisi'ne göre, 9 Eylül itibariyle tüm vakaların yüzde 15,5'inin yani yaklaşık 5,3 milyon çocuğa Covid-19 teşhisi kondu.

İki haftada 500 bine ulaşan vaka sayısı, çocukların özellikle virüsten korunması gerektiğini de gözler önüne serdi. 

Birden fazla ülkede 12 yaş ve üzeri çocuklar aşılanmaya başlanırken, Pfrizer-BioNTech'in 2 yaş ve üzeri için onay başvurusunda bulunacağı da duyurulmuştu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve hastalığı inceleyen pediatrik uzmanlar ile birlikte klinik araştırmacılar 2-12 yaş arası çocuklardaki semptomların delta varyantından en fazla etkilendiklerini söylemek için yeterli olmadığını belirtiyor.

Fakat uzmanların temkinli yaklaşmasına karşın ABD'de 1 Ağustos'tan bu yana 57 bin 300 çocuk Covid-19'a bağlı semptomlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı.