Deepfake videolara yasak geldi !

Çin, güvenlik gerekçesiyle “deepfake” (sahte benzerlik) videolarını yasaklarken, akıllı telefon içerisinde mevcut bulunan yüz tanıma sistemlerini de aktif etme zorunluluğu getirdi. Bu iki kararın birbiriyle ilişkisi olup olmadığı tartışmaları dünya çapında devam ediyor.

Ciddi güvenlik sorunlarına yol açma potansiyeline sahip ve özel hayat ihlallerine de neden olan deepfake içerikler, Çin'de yasaklanıyor. Bu kapsamda hazırlanan yasa Çin’de 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek.

110

Yapay zekâ veya sanal gerçeklik uygulamalarının kullanılıp kullanılmadığını da açık bir şekilde belirtmesi gereken mecralar, aksi davranışları halinde suç işlemiş olacağını Çin keskin bir dille ifade etti.


210

Çin Siber Uzay İdaresi’nin (Cyberspace Administration of China-CAC) kanun kapsamında yaptığı açıklamada, “Bahsi geçen teknolojiler; ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek, sosyal istikrarı bozabilecek ve diğerlerinin haklarını ihlal edebilecek riskler içermektedir.” ifadelerine yer verilmişti.

Yazılım ve donanım sektöründeki gelişmelere ek olarak yapay zekâ alanındaki gelişmelerle birlikte gerçeğinden ayırt edilmesi son derece güç olan videoların iyiden iyiye artması neticesinde yasak kararı alan ilk ülke Çin değil. Yakın bir zaman içinde de Kaliforniya eyaleti seçimlere 60 gün kala yayına sokulan ve politikacılara ait deepfake videoların, görüntülerin veya ses kayıtlarının suç sayılmasına karar vermişlerdi.


410