Deepfake dünyayı nasıl etkileyecek?

Son zamanlarda ünlü isimlerin sahte videolarıyla gündeme gelen deepfake teknolojisi oldukça tartışma yarattı. Güvenlik, sahtecilik ve telif hakkı gibi konularda tehlikeli görülmesinin yanı sıra, içerik üretiminin geleceği olacağı yönünde görüşler de bulunuyor. Peki nedir deepfake teknolojisi? Nerelerde kullanılabilir?

Videolar ile yeniden canlandırmaların yapılması 1997 yılına dayanıyor. Başlangıçta yüz ve ses üzerinden yapılan manipülasyonlar daha sonrasında geliştirilerek tüm vücuda uygulanabilir hale getiriliyor. Uygulamanın temel mantığı ise fotoğraf gibi görüntülerdeki görsel verileri alarak makine öğrenimi ve yapay zeka teknikleri ile yeni görüntüler elde edilmesi.

Bu teknolojilerin gündeme gelmesi ilk olarak 2017 yılında yayınlanan “Synthesizing Obama” programı ile gerçekleşti. Program kullanılarak Obama’nın başkanlık dönemindeki görüntüleri sentezlendi ve yeni videolar elde edildi.

111

Deepfake terimi ilk olarak 2017 yılının sonlarında Reddit isimli sosyal ağda çıkıyor. Platform içerisinde ünlülerin ve politikacıların görüntüleri, pornografik deepfake videoları oluşturularak paylaşılıyor. Ancak daha sonra bu tarz videolar yasaklanarak daha farklı içeriklerde birçok deepfake videosu yayınlanıyor. “Deep” derin öğrenme ve “fake” sahte sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan deepfake, sentetik medya olarak da adlandırılıyor. 

211

GERÇEĞİNDEN AYIRT EDİLEMEDİ

Video uygulamalarının son döneme yeniden gündeme gelmesi ise ilk olarak 2020 yılında Kim Kardashian’ın ölen babasının deepfake videosunu yayınlamasıyla oldu. Ardından TikTok’ta yayınlanan Tom Cruise videoları oldukça ilgi çekti. Deepfake videolarda gerçeğinden ayırt edilemeyen Tom Cruise, izleyenleri şaşkına çevirdi. Videolarda oynayan Miles Fisher ve deepfake videoyu oluşturan Chris Ume, bu videoları oluşturmanın zorluklarına vurgu yapıyor. Sadece bir düğmeye basarak yapılamayacağını söyleyen Ume, oldukça uzun ve teknik bir çalışma sonucunda bu videoların çıkarılabildiğini vurguladı.

Deepfake teknolojisi kullanılarak yalnızca yaşayanların değil ölmüş kişilerin de fotoğrafları yeniden canlandırılabiliyor. MyHeritage isimli uygulama üzerinden ölen yakınlarının fotoğrafları yükleyen insanlar, onların tekrar canlı görüntülerini oluşturabiliyor. Oluşturulan kısa videolarda onların gülümsediği, göz kırptığı ve başlarını çevirdiği gösterilebiliyor. 

411