Deb Haaland kabineye giren ilk Amerikan yerlisi oldu

Joe Biden’ın ABD Başkanı olması ile birlikte İçişleri Bakanlığına aday gösterilen Deb Haaland, Senato’dan onay alarak kabineye seçilen ilk Amerikan yerlisi olarak tarihe geçti.

ABD siyasi tarihinde bir ilki gerçekleştiren Deb Haaland, Senato Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu 40 “hayır” oyuna karşı 51 “evet oyu” alarak tarihe geçti.

Deb Haaland, Temsilciler Meclisi’nde New Mexico eyaletinin Demokrat vekili olarak görevini yürütüyordu. Haaland, 2018’de yapılan Kongre ara seçimlerinde New Mexico eyaletinde seçimleri kazanmıştı. Bu seçimlerden sonra Sharica Davids ve Deb Haaland, Kansas’tan seçilen Kongre’nin ilk Amerikan yerlisi kadınları olarak tarihe geçmişti.

Bugüne kadar yapmış olduğu açıklamalarda iklim değişikliği karşısında yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vereceğini vurgulayan Haaland’ın, ABD yerlileri ile ilgili birtakım projeler geliştirmesi bekleniyor. Ayrıca Haaland’ın, kısa bir süre içerisinde yemin ederek görevine resmi olarak başlayacağı belirtiliyor.

ABD’de yerlilerin yaşadığı bölgeler ile beraber birçok bölge ve ulusal parkları yönetecek olan Deb Haaland’ın, ülkedeki yerlilerin yeni siyasi yüzü olacağı dile getiriliyor.

DEB HAALAND KİMDİR?

2 Aralık 1960 tarihinde, Arizona’da dünyaya geldi. Laguna Pueblo’nun kayıtlı bir üyesi oldu. Pueblo halkı 1200’lerden bu yana New Mexico eyaletinde yaşıyor ve Haaland kendisini 35. nesil New Mexican olarak tanımlıyor. Üç kız kardeşi ile birlikte bir erkek kardeşi var.

Haland, Albuquerque’deki Highland Lisesi’ni bitirdi. Highland Lisesi’ni bitirdikten sonra bir fırında çalışmaya başladı. 1988 yılında ise New Mexico Üniversitesi’ne gitti. Bu üniversitede 1994 yılında İngilizce Sanat Lisansını kazandı. Üniversiteden mezundan olduktan dört gün sonra kızı Somah’ı dünyaya getirdi. Bu doğumun ardından kızı için çalışmaya başladı.

2012 yılında Kızıldereliler için devletin oy müdürü olarak görev aldı. Barack Obama’nın 2012 Başkanlık seçim kampanyalarında faaliyet gösterdi. 2015 yılının Nisan ayında ise New Mexico Demokratik Partisi’nin başkanı olarak seçildi. İki yıl süre süre ile bu görevde kaldı.

2018 Ara seçimlerinde New Mexico’da kazanarak  Sharica Davids ile birlikte Kansas’tan seçilen ilk Amerikan yerlisi kadın olarak tarihe geçti.