Profesör Daron Acemoğlu yapay zekanın geleceğindeki tehlikelere değindi

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ekonomi profesörü olan Daron Acemoğlu, Wired dergisi için yazdığı yazıda, yapay zekanın (YZ) geleceğinin “hayal kırıklığı ve tehlike” barındırdığını belirtti.

2023 yılının yapay zeka furyasıyla hatırlanacağını yazan Profesör Daron Acemoğlu, beklentilerin gerçeklerin çok önünden gitmesi dolayısıyla 2024’ün YZ teknolojileri açısından hayal kırıklıkları barındıracağını belirtti.

Dil modellerinin yanlış ve uydurma bilgi üretimine yatkın olduğuna ilişkin kanıtların artacağını tahmin eden Acemoğlu, insan zihnine benzer “yapay genel zeka” sistemlerinin üretimlerinin ve ekonomik üretkenlikte yaşanması beklenen büyümelerin de gerçekleşmeyeceğini aktardı.

Yapay zekanın insan bilincine yaklaşma ihtimali tartışmalarının devam edeceğini öngören Profesör, “YZ’nin varoluşsal risklerinin” tartışılmasının, dikkatleri uygulamanın eşitlik, işler ve demokrasi gibi konularda teşkil ettiği asıl sorunlardan uzaklaştırdığını söyledi.

İnsanlar yerine görevlendirilen yapay zeka uygulamalarının beklentileri karşılayamayaacağını belirten Acemoğlu, “ChatGPT ve diğer büyük dil modellerinin en büyük kullanım alanı sosyal medya ve çevrimiçi arama olacak … İnternetteki manipülasyon ve yanlış bilgi miktarı artacak. Üretken yapay zeka, insanların ekran başında geçirdikleri süreyi ve bununla bağlantılı kaçınılmaz ruh sağlığı sorunlarını artıracak” ifadelerini kullandı.

“Devasa modelleriyle Google ile Microsoft/OpenAI alana hükmedecek” diyen Daron Acemoğlu, politikacıların ve mahkemelerin büyük teknoloji şirketlerini ayırma çekincesiyle zamanla yükselecek antitröst çağrılarına cevap veremeyeceğini, teknolojik gelişimin gerisinde kalmış ABD hükümetinin düzenlemeler koyma konusunda yetersiz kalacağını ve bu konunun yasa koyucular arasındaki ayrışmaları artıracağına dikkat çekti.