Danimarka’da askeri istihbarat servisinin eski başkanına tutuklama

Danimarka askeri istihbarat servisinin eski başkanı Lars Findsen hakkında ‘çok gizli bilgileri sızdırdığı’ gerekçesiyle tutuklanma kararı verildi.

Başkent Kopenhag’daki bölge mahkemesinin davayla ilgili basın yasağını kaldırdıktan sonra Findsen’in ismi kamuoyuyla paylaşıldı. Findsen bir aydır gözaltında tutuluyordu. Findsen Aralık ayından bu yana tutuklu bulunan dört istihbaratçı arasında bulunuyordu.

Sızdırıldığı iddia edilen bilgilerde ne olduğuyla ilgili henüz bir detay paylaşılmadı. Söz konusu skandalın Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı’nı (FE) ve Adalet Bakanlığı’na bağlı iç istihbarat kurumu Danimarka Güvenlik ve İstihbaratı PET’i kapsadığı tahmin ediliyor.

Findsen, 2015-2020 yılları arasında Danimarka Savunma İstihbarat Teşkilatı’nı yönetmiş, öncesinde ise PET’te görev yapmıştı. Findsen, Ağustos 2021’de iddialar üzerine görevinden uzaklaştırılmıştı.

İddialarda, Findsen yönetimindeki FE’nin Danimarka vatandaşları hakkında yıllarca yasa dışı casusluk faaliyeti yürüttüğü öne sürülmüştü.

Findsen, çok gizli bilgi sızdırmaktan suçlu bulunması durumunda 12 ay hapis cezasına çarptırılacak.