Danimarka halkı, genel seçim için sandık başında

Danimarka halkı, genel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. Peki, Danimarka'da son dönemde hangi siyasi olaylar yaşandı?

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinden edinilen bilgiye göre, Resmi adı “Danimarka Krallığı” olan ülke anayasal monarşi ile yönetiliyor.


111

Kraliçe II. Margrethe, 14 Ocak 1972’den bu yana devletin başında bulunuyor. Anayasaya göre, Başbakan ve Bakanları atama ve görevden almada son sözü Kraliçe söylüyor. Parlamento’nun veya hükümetin alacağı kararlar, Kraliçe’nin imzası olmadan yürürlüğe giremiyor. Buna karşın, siyasi sorumluluk ise hükümete ait.


211

Çok partili parlamenter sisteme sahip Danimarka’da koalisyon hükümeti görev yapıyor. 179 milletvekilinden oluşan “Folketinget” olarak adlandıralan Danimarka Parlamentosu için dört yılda bir genel seçimler yapılıyor.  


Danimarka’daki genel seçimlerde Grönland ve Faroe Adaları'ndan ikişer temsilci de olmak üzere parlamentoya 179 milletvekili seçiliyor. Parlamentoda şu anda sağ ve sol blok arasında bölünen 17 parti var ancak seçim yarışına 14 parti katılıyor. Partilerin, Danimarka parlamentosunda yer edinmek için en az yüzde 2 oy alması gerekiyor.411