Koronavirüs bahanesiyle DAEŞ militanları hapisten kaçabilir

Dünya genelinde büyük bir kargaşa ve belirsizlik meydana getiren koronavirüs pandemisi, birçok ülkede mahkumların hapishanelerden kaçması veya salınmasına neden oldu. Yapılan araştırma sonucunda DAEŞ teröristlerinin de bu fırsatı kullanarak hapisten kaçmak istedikleri ortaya çıktı. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ihtimali kime fayda sağlar?

COVID-19 ile dünya genelinde yoğun bir mücadele verilirken Örgüt, geçen hafta yayımladığı bültende, koronavirüs salgınını "haçlı uluslarına" karşı kutsal biçimde yoğurulmuş bir "zulüm" olarak tanımlayarak provokatif bir işe imza atmış oldu.

İngiliz araştırmacı Eymen Cevad el Tamimi tarafından aktarılan DAEŞ bülteninde, "Allah'tan onların acısını artırmasını ve tüm inananları bundan korumasını diliyoruz" denildi.

Koronavirüs salgını, DAEŞ'e karşı Irak ve Suriye'de verilen uluslararası askeri mücadeleyi de sekteye uğratıyor.

New York merkezli düşünce kuruluşu Soufan Center'dan araştırmacı Colin P. Clarke, "Koronavirüs salgını kaçınılmaz olarak DAEŞ'le mücadeleye yönelik dikkat ve kaynakların kaymasına yol açacak" tespitinde bulundu.

Ancak salgından DAEŞ'lilerin de zarar görebileceğini hatırlatan Clarke, "Tabii ki militanlar da bu virüsten azade değil. Yanlış  tıbbî bilgilere bel bağlıyor olmaları muhtemel. Bu durumda da virüsten kolaylıkla savaşçı kaybetmeleri mümkün" ifadelerini kullandı.

CİHAT İÇİN SAVAŞMAK KORONAVİRÜSTEN KORUYOR FETVASI

Mart ayı ortalarında koronavirüsle ilgili yayımladığı bir bildiride örgüt, üyelerini salgından etkilenmiş olan bölgelere gitmemeleri için çağrıda bulunmuştu. Cihat için savaşmanın bu hastalıktan koruyacağını öne süren örgüt, mensuplarını hapisteki DAEŞ'lilerin ve ailelerinin kaçırılması için harekete geçmeye çağırmıştı. Örgüt, hapiste "hastalık tehdidi altındaki" DAEŞ'lilerin kaçırılması için fırsattan istifade edilmesi gerektiğini belirtti.

BÖYLE BİR İHTİMALİN GERÇEKLEŞMESİ KİME YARAR?

Bu durum öncelikle Donald Trump’ın Obama’nın kurduğunu söylediği DAEŞ terör örgütüne yarayacak. Örgütün sahaya dağılmasıyla oluşacak olan kaos, bölgede daha çok kargaşa isteyen, kendi güvenliği için komşu ülkelerinin birbirleriyle savaşmasının gerektiği İsrail’in önünü açıyor.

Bununla birlikte bölgede ortak hareket kabiliyetine erişen bölge ülkelerinin arasındaki birliği bozmak isteyen ve bölgedeki varlığını daha da artırmak isteyen ABD’nin çıkarına bir durum meydana getirilebilir. Çünkü Astana mutabakatı Cenevre sürecini tamamiyle diplomasi arenasından silmiş durumda. ABD'nin bu durumu tersine çevirmek için örgütü yeniden kullanması kuvvetle muhtemel.