Cyber monday (Siber pazartesi) nedir?

Siber pazartesi tabiri ilk kez 28 Kasım 2005 yılında kullanılmış, yani 12 yıldır devam eden bir gelenek haline getirilmiş teknolojik ürünlerin e-ticaret platformlarından indirimli alınmasına imkan sağlanılan bir gün olarak geçirilmektedir.

Siber pazartesi, ilk olarak 2005 yılında düzenlendi. Etkinliği başlatan ve ismini veren kuruluş shop.org oldu. O zamanlar yurt dışında bile herkesin evinde hızlı, alışveriş yapmaya müsait internet bağlantısı yok denecek kadar azdı belirli yerlerde bu e-ticaret siteleri ve alışveriş mümkündü.

111

Günümüzde ise internet üzerinden alışveriş bir mağazadan alışverişten neredeyse daha çok arttı.Özellikle de pazartesi günlerinde bir artış gözlemleniyordu.Büyük mağazalar, yalnızca internet üzerinden geçerli indirimler yapmaya başladı. Cyber Monday’in yapılış sebeplerinden biri ise şükran günü vb dini ritüellerden çok teknolojik ürünlerin satışını artırması için senede bir indirim günü olmasıydı.


211

Çünkü ABD ve çoğu yabancı ülkede Aralık ayı civarı tatil sezonu olarak adlandırılıyor. Böyle olunca da yılbaşı alışverişlerinin çoğu Kasım sonu gibi yapılıyor.


ASIL AMAÇ BLACK FRİDAY İLE YARIŞMAK MI?

Siber pazartesinin amacı Black Friday adı verilen gün ile rekabet ya da yarışma söz konusu değil.İnternetten alışverişin artması yaygınlaşınca yapılan araştırmalar sonucunda görüldü ki alışverişler ve özellikle teknolojik ürünler pazartesi günü satın alınıyor bu sebeple siber cumartesi değil de siber pazartesi adı verildi.

411