‘’Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’’ açılıyor

Beş milyon kitap hedefiyle dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük kütüphanesi olarak planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin Ekim ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışının gerçekleştirilmesi planlanıyor..

Kütüphaneler, farklı dillerde ve farklı coğrafyalarda insanlığın ortak kültürel mirasını oluşturuyor. Bulundukları ülkelerin önemli kültürel ve turistik merkezlerini olan kütüphaneler, adeta toplumların gelişim kaynağı olmuş durumda. 

113

Türkiye’nin gelişimine de büyük oranda katkı sunacak ülkenin en büyük kütüphanesinin açılmasına sayılı günler kaldı. Türkiye’nin en büyük kütüphanesi kimliğini taşıyacak olan ve yirmi dört saat boyunca açık kalması planlanan mekanda beş milyon civarında kitap bulunacak ve araştırmacılar binada yeralacak çok sayıdaki çalışma mekanında ihtiyaç duydukları kaynakların yanısıra dünyanın önde gelen diğer kütüphanelerine de dijital bağlantılarla ulaşabilecekler.

213

Kütüphane projesini, Avrupa’da ve Amerika’da faaliyet gösteren Vizzion Mimarlık Şirketi’nin kurucusu mimar Şefik Birkiye’nin yaptığı dev kütüphanenin, Ekim ayında faliyete geçmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi hem öğrencilere hizmet verecek, hem de sahip olacağı beş milyon kitap ile araştırmacıların kaynak ihtiyacını karşılayacak.

İnşası devam eden Kütüphane’ye ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin hem tasarım hem uygulama olarak insanı kitaba, okumaya, tefekküre, araştırmaya davet eden bir niteliği olduğuna dikkat çekti. 

413