Türkiye, İsveç'in NATO başvurusunu desteklemeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’te gerçekleşen çirkin olayın ardından İsveç’in NATO atılımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın genişlemesinden çekinen İsveç ve Finlandiya, Ukrayna’yı işgal girişiminin başlamasının ardından NATO’ya dâhil olmak istemişlerdi.

NATO’ya girebilmek için bütün üye ülkelerin oy birliğiyle karar vermesi gerekiyor. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın giriş isteklerine ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle onay vermemişti.

Türkikye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için, üç ülke aralarında bir “Üçlü Muhtıraya” imza atmışlardı. Bu muhtıra çerçevesinde Stockholm ve Helsinki, Ankara’nın özellikle terörle mücadele kampanyalarına destek vermeyi taahhüt etmişti.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve Kur’an-ı Kerim, Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hedef alınarak gerçekleştirilen gösteriler dünyada ve Türkiye’de tepkilerle karşılanmıştı.

Pazartesi günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalarda “İsveç artık bizden NATO ile ilgili destek beklemesin” sözlerine yer verdi.

Sözlerine “Ülkemizin büyükelçiliğinin önünde böyle bir saygısızlığa göz yumanlar, bizden başvurularıyla ilgili olumlu bir tutum beklemeye devam etmemelidir” ifadeleriyle devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ifade özgürlüğü” kavramının başka insanların kutsalına saygısızlığa varamayacağını ekledi.