"Filistin topraklarında yaşanan trajedi artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır"

Hindistan’ın dönem başkanlığında gerçekleşen G20’nin 22 Kasım’da çevrim içi olarak gerçekleştirdiği liderler zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin halkının yaşadığı insanlık trajedisinin tahammül sınırlarını aştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20’nin 22 Kasım’da video konferans yöntemiyle düzenlenen liderler zirvesine katılım sağladı.

Dünyanın ve G20 ülkelerinin karşılaştığı sınamalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’de devam eden savaşla ilgili açıklamasında “Ukrayna'daki savaş devam ederken 7 Ekim'de bir başka krize uyandık. Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır” ifadelerini kullandı.

7 bine yakın Filistinli çocuğun 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü yaşayamadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail yönetiminin bu çocuklarla birlikte yaklaşık 15 bin sivilin yaşama hakkını elinden aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına “Filistinlileri kendi yurtlarından göçe zorladı. Ölümden kaçmak için son bir umutla sığındıkları hastaneleri, okulları, kampları, ibadethaneleri, kiliseleri acımasızca bombaladı. Hatta bugüne kadar varlığını hep inkar ettikleri nükleer bomba kullanma tehdidinde bulunacak kadar kontrolü kaybettiler. Elini vicdanına koyan herkesin kabul edeceği üzere bu yaşananların hiçbiri kendini savunma hakkıyla açıklanamaz. Burada açıkça savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlenmektedir. Bunları yapanlar, insanlığın vicdanıyla birlikte uluslararası hukuk önünde de muhakkak hesap vermelidir” sözleriyle devam etti.

Hiçbir şekilde sivillere yönelik eylemleri mazur görmediklerine ve meşru kabul etmediklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıya katılan liderlerin tümünü din ve ırk ayrımı olmaksızın sivil ölümlerine karşı aynı tepkiyi vermeye davet etti.

4 günlük insani arayı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu aranın kalıcı ateşkes ve barışa vesile olmasını temenni ettiğini ve ateşkesin tesis ile rehine takasıyla ilgili görüşmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bölgeye yönelik yardımlarının sürdüğünü ve Mısır ile koordineli olarak 11 uçak ve bir sivil gemi dolusu 666 bin tonluk insani yardımın El-Ariş’e sevk edildiğini ve kanserli çocuklar başta olmak üzere yaralıların Türkiye’ye transfer edilerek tedavilerinin sürdürüldüğünü aktardıktan sonra zirveye katılan liderleri insani ve tıbbi yardımların kesintisiz temini konusunda gereken adımları atmaya davet etti.

1967 sınırlarına dönülmesinin ve iki devletli çözümün öneminin bir kez daha görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderleri bu konuda inisiyatif almaya çağırdı ve Türkiye’nin garantörlük de dahil olmak üzere oluşturulacak yeni güvenlik mimarisinde diğer ülkelerle birlikte aktif rol almaya hazır olduğunun altını çizdi.