Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelecek

Almanya hükümeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un 16-17 Kasım'da Berlin'de görüşeceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16-17 Kasım'da Berlin'e giderek Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşecek.

İki lider, Gazze'de devam eden çatışmalara ilişkin son gelişmeleri değerlendirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Kasım'daki ziyareti sırasında Scholz'un yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da kabul edilecek.

Almanya Hükümet Sözcüsü, liderlerin 17 Kasım akşamı başbakanlıkta yapacakları toplantıda "tüm siyasi konuları" tartışacaklarını söyledi.

Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2020'den bu yana Almanya'ya ilk ziyareti olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'e yönelik açıklamaları Avrupa Birliği ile gerginliklere yol açmıştı.

'Sürekli insan hak ve özgürlüklerinden, demokrasiden bahseden Batılı ülkelerin İsrail'in katliamlarını uzaktan izlediğini' belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülke ve kuruluşlar o kadar çaresiz ki eleştirmeyi bırakın ateşkes çağrısı bile yapamıyorlar. İsrail'in vahşice öldürdüğü yaklaşık 11 bin Gazzeli'nin yüzde 73'ü kadın ve çocuklardan oluşuyor" açıklamalarında bulunmuştu.

"DİPLOMATİK ÇABALARI SÜRDÜRMELİYİZ"

Scholz, 10 Kasım günü yaptığı açıklamada, Berlin hükümetinin Gazze savaşının büyük bir bölgesel çatışmaya dönüşmesini önlemek için diplomatik çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Berlin'deki askeri konferansta Alman lider, "ABD, Avrupalı ​​müttefiklerimiz ve bölgedeki ortaklarımızla birlikte, bunun bir çatışma olmasını önlemek için diplomatik olarak yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Berlin hükümeti, ülkenin Nazi geçmişi ve Yahudilere karşı işlenen suçlar nedeniyle İsrail'in güvenliği konusunda tarihi sorumluluk taşıdığını söylüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Berlin'in krizin daha da tırmanmasını engellemeye yönelik diplomatik çabaları kapsamında cuma günü Orta Doğu’ya ziyaret gerçekleştireceklerini aktardı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, 14 Kasım günü Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hamas ve İsrail bağlantılı açıklamalarına gelen eleştirilere rağmen ziyaretin gerçekleşeceğini söyledi. 

Hebestreit, "zaman zaman zor ortaklarla karşı karşıya kalabildiklerini, ancak Alman hükümetinin böylesi zor ülkelerle de ilişki sürdürmeyi önemli bir ödev olarak gördüğünü" ifade etti.

Almanya'nın İsrail'e yönelik tutumunu Başbakan Scholz'un sıklıkla vurguladığını belirten Hükümet Sözcüsü, bu tutumun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerde de açık ve net biçimde tekrar dile getirileceğini belirtti.