Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da kritik açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki yaşanan olaylar ile ilgili yaptığı açıklamada, "Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermemeliyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da düzenlenen "44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, toplantıların 6.'sına 2024'ün ilk çeyreğinde Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını söyledi.

Ulaştırma projelerine büyük önem verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projelerin enerji projeleri ile taçlandırılması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olduğunu ifade ederek, Türk ekonomisine güvenenlere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son hadiselerin iş birliği alanındaki önemi ortaya koyduğunu belirterek, Riyad'da düzenledikleri zirvede Filistin halkı ile dayanışmalarını gösterdiklerini ve alınan kararların takibinin önemli olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, İsrail ve Hamas arasındaki esir takası konusunda Katar'ın çabalarını takdirle karşıladıklarını belirterek, bu çabaların kalıcı ateşkese dönüşmesini umut ettiklerini, ancak gerçekleşmediğini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

''Netanyahu yönetimi siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail'in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır. Gazze'deki mezalimin Suriye'yi de içerecek bölgesel bir savaşa dönüşmesine fırsat vermememiz gerekiyor.

Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemi dolusu yardım malzemesini sevk ettik. Yaralıların Türkiye'ye intikalini sağladık. Önceliğimiz, derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyeti bir kez daha görüldü.''

İsrail'in işlediği suçların karşılıksız bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Netanyahu yönetiminin bölgenin güvenliğini riske atarak siyasi ömrünü uzatmaya çalıştığını ifade etti.

Filistinli masumların hayatını kaybetmesini insanlık ve savaş suçu olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu suçların karşılıksız bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Gazze'deki mezalimlerin bölgesel bir savaşa dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı yardımları anlatarak, önceliklerinin kalıcı bir ateşkesin ilan edilmesi ve insani yardım akışının kesintisiz devam etmesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasının önemine vurgu yaptı.