Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Hamas terör örgütü değil, mücahitler grubudur”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaşın sona ermesi çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası İsrail-Filistin barış konferansı düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Hamas savaşına büyük yer verdiği partisinin grup toplantısında, Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki gerilimle ilgili garantörlük teklifini tekrarlarken, “Öncelikle tüm taraflar elini tetikten çekmeli, derhal ateşkes ilan edilmelidir” dedi.

Cumartesi günü AKP İstanbul teşkilatının düzenleyeceği Büyük Filistin Mitingi’ne tüm vatandaşları davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Türkiye ve Filistin bayraklarının olduğu bu mitingde gerek ülkemize gerek dünyaya mesajlarımızı vereceğiz” şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile ABD’deki Türkevi’nde yaptığı görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayatımda bir kere bu Netanyahu denilen adamın elini sıktım. İyi niyetimiz vardı, suistimal edildi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e gitme projelerini iptal ettiklerini açıkladı.

Filistin meselesine hep önce insan meselesinden baktık. 7 Ekim’den bu yana krizin daha fazla büyümemesi için elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Toplam 8 uçak dolusu tıbbi ve insani yardım malzemesi gönderdik. 25 sağlı personelimizi ilk etapta Mısır’a sevk ettik. İsrailli siviller dahil, sivillere yapılan saldırıya karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şöyle devam etti:

İsrail devletiyle bir sorunumuz yok, ama devlet yerine örgüt gibi tavrını asla tasvip etmedik, etmeyeceğiz. 7 Ekim’den bu yana İsrail tarihin en kanlı en vahşi saldırılarından birini gerçekleştiriyor. Tek başına bu tablo bile amacın kendini savunma değil insanlık suçunu işlemeye yönelik bir vahşet suçu olduğuna göstergedir. Savaş uçaklarıyla gece gündüz şehirleri bombalayan, binalarıyla sokakları ateşe boğan, tanklarıyla silahlarıyla saldırıyı gerçekleştiren başka ülke bulamazsınız. İsrail ve dünyaya sesleniyorum. Toplantılar yapıyorlar, son toplantıda Hamas’ı bir terör örgütü olarak görüyor. Ey İsrail sen bir örgüt olabilirsin, Batı’nın sana borcu çok, ama Türkiye’nin sana borcu yok. Bu İsrail çocukları öldürüyor, o çocukların halini gördük, bunların paramparça oluşuna asla izin vermeyiz, çünkü insanlıktan nasibimizi aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, “Gazze’de yaşanan katliamın gerisindeki failler İsrail’e sınırsız destek verenlerdir. Gazze’de masumlar ölmeye devam ettikçe, yapılan hiçbir siyasi şov barış getirmeyecektir. İsrail yönetiminden ve toplumundan istediğimiz milletimizin duygusunu zedeleyecek tavırlardan uzak durması ve barış çağrımıza kulak vermesidir. Bu toprakları kan ve ateşe saran zulmü dün ve bugün de çözüm istemediğinin farkındayız. Sorunun farkında olmayan elbette çözüm istemez. Krizin başladığı 7 Ekim’den bu yana eylemlerin altında yatan sebep budur. İstiyorlar ki İsrail-Filistin meselesi daha da büyüsün, buraya barış gelmesin. Bu coğrafyanın kaynaklarından orada binlerce yıldır yaşayanlar faydalanmasın. Sömürü düzeni gitsin. Biz buna itiraz ediyoruz. Hristiyanı Müslümanı Yahudisiyle tüm dünyanın gerçekleştirdiği bu sömürüyü reddediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.