Cumhurbaşkanı Erdoğan, Netanyahu'ya "Gazze Kasabı" göndermesinde bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazzeli kardeşlerimiz 7 Ekim'den beri insanlık tarihinin en kalleş saldırılarına maruz kaldılar. Netanyahu adını tarihe şimdiden 'Gazze kasabı' olarak yazdırmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıdasını, elektriğini, suyunu kesip açık hava hapishanesine çevirdikleri 2 milyon insana soykırım uyguladılar. Gazze'yi yakıp yıktılar. Her türlü zulmü yaptılar. Yüzde 70'ten fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 16 bin kardeşimiz İsrail saldırısında şehit oldu. 35 bin üzerinde kardeşimiz yaralandı” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adını tarihe şimdiden Gazze Kasabı olarak yazdırdı. Bu kara leke Netanyahu’ya destek verenlerin de alnına yapışmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail-Filistin savaşı hakkındaki konuşmalarından satır başları şu şekilde:

İyice köşeye sıkışan Netanyahu'nun daha çok kan dökmesinin önüne mutlaka geçilmelidir. Netanyahu tüm Yahudilerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Müslümanlara yönelik nefret suçlarının cezasız kalmasından başka senaryolar devreye giriyor. Bir Müslüman sorunu icat edilmeye çalışılmaktadır. Tek bir vatandaşımızın dahi burnunun kanamasına izin vermeyeceğiz.

Gazzeli kardeşlerimize yönelik insani yardımlarımız devam ediyor. Toplam 1500 ton insani yardım malzemesi taşıyan ikinci gemimiz bugün (Gazze'ye) yola çıkıyor. Gazze'deki vatandaşlarımızın tahliyesini de büyük ölçüde tamamladık. İnşallah bundan sonra girişimlerimiz çok boyutlu olarak sürecektir. (Gazze'de çatışmalara verilen insani ara) Rehinelerin salıverilmesi ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi için temaslarımıza hız vereceğiz.

Türkiye, devleti ve milleti ile Filistinli kardeşlerinin yanındadır. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulmalı. 7 Aralık'ta yapmayı planladığımız Yunanistan seyahatimizin ülkelerimiz arasında yeni sayfa açılmasına vesile olmasını diliyorum. Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, aynı denizi paylaşan iki ülke olarak ortak paydada buluşamayacağımız anlamına asla gelmez.

“MERKEZ BANKASI BRÜT REZERVİ 134,5 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI”

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin kara propagandalarına rağmen Türk firmalarının dünya çapında işlere imza attığını belirtti. 

Merkez Bankası brüt rezervleri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

Merkez Bankası brüt rezervlerimizin Eylül 2014'ten bu yana ilk kez 134,5 milyar dolara çıktığının müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Meclis'e sunduğumuz yeni kanun teklifinde pek çok düzenleme yer alıyor.

Ücretsiz doğal gaz desteğimiz sürüyor. Nisan ayından beri konutlardaki mutfak ve su ısıtma ihtiyaçlarına karşılık gelen doğal gaz tüketiminin faturalardan düşüyoruz. Bu çerçevede vatandaşlarımıza toplam 87 milyar liralık doğrudan destek sağlamış olduk. Bu uygulamayı Nisan 2024 dönemine kadar devam ettireceğiz."