Türkiye Karadeniz'de enerji kaynağı mı buldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü Türk milletine müjde vereceğini açıklamasının ardından Bloomberg ve Reuters, Türkiye'nin Karadeniz'de enerji kaynağı bulduğunu ileri sürdü. Peki iddialar doğru mu, Türkiye gerçekten Karadeniz’de doğalgaz kaynağı mı keşfetti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma günü Türk milletine müjde vereceğini açıklamasının ardından ardından Bloomberg ve Reuters, Türkiye'nin Karadeniz'de enerji kaynağı bulduğuna yönelik bir yazı yayımladı.

BİRİ ‘CİDDİ BÜYÜKLÜKTE’ İKİ KAYNAK

Özellikle Bloomberg haberini konuyla doğrudan ilişkili olan, ancak adları açıklanmayan iki yetkiliye dayandırdı. Bloomberg'e bilgi veren yetkililer, bulunan enerji kaynağının büyüklüğü, derinliği ya da çıkarmanın zorluğu ile ilgili detay vermedi. Ancak Reuters'a konuşan bir yetkili ise biri "ciddi büyüklükte" olmak üzere Karadeniz'de iki bölgede enerji kaynağı bulunduğunu belirtti.

Konuyla yakından ilgili kişiler haber ajanslarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü bir müjde vereceğiz. İnanıyorum ki Türkiye'de yeni bir dönem başlayacak. Açıklarsam bu işin heyecanı kaybolur" açıklamasından sonra konuştu.

TL VE BORSALAR HAREKETLENDİ 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu açıklamasının ardından yurt içi piyasaları da hareketlendi. Sosyal medyada 'petrol bulundu' söylentisi yayıldı. Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi'nde yükseliş yüzde 2'yi aştı, Dolar/TL kuru 7.23'e geriledi.

PETKİM ve TÜPRAŞ hisselerinde yüzde 10 ve 8.7'lik artış gözlemlendi.

KARADENİZ’DEKİ SONDAJ FALİYETLERİ

Enerji Bakanı Fatih Dönmez geçen ay, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de Ereğli açıklarında "Tuna-1" bölgesinde sondaj çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli'nin yaklaşık 150 km açığında, Bulgaristan ve Romanya ile kara suları sınırına yakın bir bölgede bulunuyor. Romanya kara sularında 8 yıl önce Petrom and Exxon tarafından bulunan, Karadeniz'deki en büyük doğalgaz rezervine de uzak değil.

Bloomberg'e konuşan Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi'nden stratejist Timothy Ash, Karadeniz’de daha önce de doğalgaz bulunduğunu ancak bunların sınırlı kaynaklar olduğunu söyledi ve Türkiye’de yeni bir dönemin başlayabilmesi için  gerçekten büyük bir kaynağa ihtiyaç olduğunu belirtti.

Söz konusu bölgede yeni rezerv bulunmasının şaşırtıcı olmayacağını ifade eden Merkel Enerji Danışmanlığı'ndan Christoph Merkel ise, Türkiye ihraç etmek isterse buradan çıkarılacak gazla Bulgaristan, Ukrayna ve Yunanistan ilgilenebilir. Ayrıca bulunan rezervin büyüklüğüne göre TürkAkım doğalgaz boru hattının bir kısmı da gereksiz hale gelebilir. Türkiye neden Rusya'dan gaz ithal etmeye devam etsin ki?" dedi. 

Rus doğalgazını Karadeniz ve Türkiye üzerinden Doğu Avrupa ülkelerine taşıyacak olan TürkAkım doğalgaz boru hattı Ocak ayında açılmıştı.