Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye 'barış' mesajı

İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan Türkiye'nin BM reformuna yönelik tezlerine ilişkin kitabın takdim yazısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaleme aldı. Erdoğan takdim yazısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne 'barış' mesajı verdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in davetiyle Semerkand'da düzenlene Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada dünya liderleri ile yaptığı görüşmeye ait kare ile çok konuşulmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Semerkand'ın ardından Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'nin New York şehrine uçtu. 

ABD'de Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ve diğer yetkililer ile birlikte vatandaşlar tarafından karşılanan Erdoğan'ın ziyareti öncesinde yayınlanan "BM Reformu / Uluslararası İşbirliğine Yeni Bir Yaklaşım" kitabı dikkat çekti. 

İngilizce ve Türkçe yayımlanan kitapta, II'nci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan BM ve BM Güvenlik Konseyi'nin günümüz sorunlarına çözüm üretmede yetersiz kaldığına dikkat çekildi. 

Kitabın takdim yazısını kaleme alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece 5 daimi üyenin önceliklerini dikkate alarak hareket eden bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin çatışmaları önleyerek; barış, istikrar ve güvenliği tesis etmesi mümkün değildir. Bugün ve gelecek için daha adil bir dünya kuramayan bir sistemin değişmemesi için ısrar etmeyi, insanlığa karşı işlenen bir suça ortaklık olarak değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Habertürk'te yer alan habere göre, Kitap, 'Neden BM reformu yapılmalı?', 'Uluslararası barış alanında BM'nin önemi, barış gücü ve insanlığın sorunları', 'BM reform gerekçeleri ve önerileri' olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Kitabın ilk bölümünde BM'nin genel yapısı ele alınarak BM'nin insani krizler ve barışı koruma konularındaki karnesine yer verilirken; Bosna Savaşı örneğinde olduğu gibi BM'nin insani krizlerde ve barışı koruma görevlerinde etkisiz ve yetersiz kaldığı durumların altı çizildi.