Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman mevkidaşı ile görüşüyor: Gündemde Gazze meselesi var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Kasım günü Almanya'ya gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin'de Almanya Başbakanı Scholz ile yapacağı görüşmede ana gündem maddesi Gazze'deki gelişmeler olacak. Gazze savaşı dışında serbest dolaşım ve yasa dışı göç, Rusya-Ukrayna savaşı, Doğu Akdeniz meselesi de toplantının gündeminde yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Kasım'da Berlin'de gerçekleştireceği günübirlik ziyaretinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından ağırlanacak.

Bu görüşme, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2020'den bu yana Almanya'ya ilk ziyareti olarak kaydedildi.

İki lider, Gazze'de devam eden çatışmalara ilişkin son gelişmeleri değerlendirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Kasım'daki ziyareti sırasında Scholz'un yanı sıra Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da kabul edilecek.

Almanya Hükümet Sözcüsü, liderlerin 17 Kasım akşamı başbakanlıkta yapacakları toplantıda "tüm siyasi konuları" tartışacaklarını söyledi.

Ankara ve Berlin hattında İsrail-Hamas çatışması, iki ayrı bakış açısına sahip önemli bir mesele olarak biliniyor.

Alman hükümeti, ülkenin Nazi geçmişi ve Yahudilere karşı işlenen suçlar nedeniyle İsrail'in güvenliği konusunda tarihi sorumluluk taşıdığını söylüyor.

Bu kapsamda  ziyaretin gergin bir ortamda geçmesi tahmin ediliyor.

'Sürekli insan hak ve özgürlüklerinden, demokrasiden bahseden Batılı ülkelerin İsrail'in katliamlarını uzaktan izlediğini' belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülke ve kuruluşlar o kadar çaresiz ki eleştirmeyi bırakın ateşkes çağrısı bile yapamıyorlar. İsrail'in vahşice öldürdüğü yaklaşık 11 bin Gazzeli'nin yüzde 73'ü kadın ve çocuklardan oluşuyor" açıklamalarında bulunmuştu.

"DİPLOMATİK ÇABALARI SÜRDÜRMELİYİZ"

Scholz basına yaptığı konuşmada, Berlin hükümetinin Gazze savaşının büyük bir bölgesel çatışmaya dönüşmesini önlemek için diplomatik çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Ziyarette, Orta Doğu'daki gelişmelerin yanı sıra Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine dair konular da görüşülecek.

Rusya-Ukrayna savaşı ve Doğu Akdeniz gibi konular başta olmak üzere bazı noktalarda iki mevkidaş fikir ayrılığına sahip. Diplomatik müzakereler kapsamında iki lider bu meseleleri de ele alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti kapsamında serbest dolaşım ve yasa dışı göç konularının da tartışılması öngörülüyor.

Olaf Scholz, F-35 savaş uçağı projesinden 2019'da çıkarılan Türkiye'nin alternatif olarak Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya ortak yapımı "Eurofighter Typhoon" uçağına yönelmesine  karşı çıktığı söyleniyor.

İki mevkidaşın görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Scholz'dan satışa yönelik engelinin kaldırmasını isteyeceği de iddia ediliyor. 

Ankara hükümeti, henüz Eurofighter Typhoon savaş uçağı için resmi bir başvuru yapmadı ancak Türkiye ilk etapta 20, daha sonra 40'a çıkarılması beklenen bir satın alma talebinde bulunabilir.