Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor!

Şangay İşbirliği Teşkilatı'nın 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'nde Putin ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan'ın ardından ABD'yi ziyaret edeceği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 15-16 Eylül tarihlerinde Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesine Özel Konuk olarak katılmak üzere Semerkant'ı ziyaret edecek olan Erdoğan'ın ABD'ye gideceğini duyurdu. 

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine katılacağı Şanhay İşbirliği Teşkilatı 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 'tahıl krizi'ne ilişkin kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Eylül tarihinde düzenlenecek zirve oturumuna da hitap edecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şangay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nin ardından Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere New York'a hareket edecek. 

"İç İçe Geçmiş Sınamalara Dönüştürücü Çözümler için Dönüm Noktası" temasıyla gerçekleştirilecek 77’nci Genel Kurulun ilk günü olan 20 Eylül 2022 tarihinde katılımcılara hitap edecek olan Erdoğan, Genel Sekreter Antnio Guterres’le görüşme gerçekleştirecek. 

Çok sayıda devlet ve hükümet başaknı ile ikili temaslarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayrıca Türk sivil toplum kuruluş temsilcileri ile Musevi kuruluş temsilcilerini kabul etmesi bekleniyor. 

Erdoğan'ın ayrıca Türk Amerikan İş Konseyi tarafından ABD iş dünyasının temsilcilerinin iştirakiyle düzenlenecek etkinliğe katılması öngörülüyor.