Genetiği değiştirilen ilk keseli hayvan üretildi

Japonya’daki bilim insanları, gen düzenleme teknolojisi CRISPR ile ilk keseli hayvanı üretti.

Japonya’daki RIKEN Enstitüsü’nden bilim insanları, CRISPR teknolojisini kullanarak ilk keseli hayvanı ürettiklerini ve tek seferde birden fazla albino keseli sıçan elde ettiklerini açıkladı.

Bitkiler ve insanlar üzerinde de kullanılan tartışmalı teknoloji CRISPR (Düzenli Aralıklarla Bölünmüş Palindromik Tekrar Kümeleri) ile canlıların genetiği değiştirilebiliyor. 2012 yılından beri uygulanan teknoloji, genetiğin belirli uzantılarının bulunması, bağlanması ve değiştirilmesi için proteinlerin kullanılmasını içeriyor.

Teksas Rio Grande Valley Üniversitesi'nden John VandeBerg, söz konusu araştırma için, “Hayatım boyunca gerçekleşeceğini düşünmediği bir başarı” ifadelerini kullandı.

Keseli sıçanlar, koalalar ve kanguruları içeren keseli memeli ailesi, benzersiz bir biyolojiye sahip olması nedeniyle daha önceden bu teknolojide kullanılamamıştı. Bazı türlerinde yavrularını keselerinde taşıyan keseliler, laboratuvar ortamında da nadir olarak bulunuyor.

Araştırmanın keseli hayvanların yanı sıra melanom gibi insanlarla aynı hastalıklara yakalanan türlerle ilgili de daha fazla veriye ulaşılmasını sağlaması bekleniyor.

CRISPR’da, yüksek oranda manipüle edilebilir proteinler kullanılarak, DNA’nın belirli bir bölümüne bağlanma ve onu kesmek için programlama tekniğinden yararlanılıyor. Bu işlemler sonucunda DNA iyileştiğinde ilgili genomu devre dışı bırakıyor ve mutasyona neden oluyor.

Keseli sıçanlar üzerinde uygulanan CRISPR’da ise pigment üretimini kodlayan gen devre dışı bırakıldı. Ardından albino keseli sıçanların ürediğini gören bilim insanları, deneylerinin başarılı olduğunu kanıtladı.