Trump'ın CPTPP'de bıraktığı boşluğu Çin doldurmak istiyor

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın “Kapsamlı Yenilikçi Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması”ndan (CPTTP) çekilmişti. Pekin Yönetimi, CPTTP'ye katılmak için resmen başvurdu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, Pasifik'teki etkinliğini artırmak için ticari anlaşmalarını artırmaya devam ediyor. 

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2018 yılında Meksika, Japonya, Singapur, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya ve Vietnam başta olmak üzere 11 ülkeyi kapsayan “Kapsamlı Yenilikçi Trans Pasifik Ortaklık Anlaşması”ndan (CPTPP) ayrılmıştı. Çin, Asya Pasifik'te nüfuzunu artırmak için CPTTP'ye resmen başvuru yaptı. 

Pekin Yönetimi'nin CPTTP üyeliği başvurusunu Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao duyurdu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Asya-Pasifik bölgesel ortaklığı ekonomik entegrasyonun yanı sıra ekonomik toparlanma, ticari gelişme ve yatırım büyümesinin teşvik edilmesine elverişli" dedi.

ABD eski başkanlarından Barack obama döneminde imzalanan anlaşmaya geri dönemnin ABD için avantajlı olacağı Başkan Joe Biden tarafından belirtilmişti.