Covid-19 geçirenler beş ay sonra bile tam iyileşemiyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, Covid-19'u ağır şekilde geçirenlerin yüzde 70'i 5 ay sonra bile tamamen iyileşemiyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle mücadele, bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Bilim insanları ve araştırmacılar uzun süredir salgına çare olabilecek aşıyı geliştirmek adına çalışmalar sürdürüyor.

Bu kapsamda İngiltere'de yapılan son araştırmaya göre, koronavirüsü ağır şekilde geçirenlerin beş ay sonra bile tam iyileşemediği belirlendi. 

Bilim insanları, hastalığı atlatanların ruhsal ve fiziksel olarak kısa süre içinde tam bir iyileşme sağlayamadığını kaydetti. Hastalığı atlattığını düşünenlerin yüzde 20’si muhakkak başka bir hastalık geçirdi. Diğer yüzde 20’sinin ise çeşitli sağlık nedenleri ile çalışma hayatı aksadı.

İngiltere'de yapılan söz konusu araştırmaya göre, semptomları en uzun devam eden kişiler beyaz ırktan orta yaşlı kadınlar. Bu gruptakiler en az iki semptomu göstermeye devam ediyorlar. Bu şekilde diyabet, astım ve kalp hastalıkları risklerinin arttığı da görüldü.

EN SIK GÖRÜLEN 10 SEMPTOM

Araştırmaya kapsamında değerlendirilen katılımcılar beş ay sonra takip edildiğinde, sadece yüzde 29'unun tamamen iyileştiği görüldü. Yüzde 90'ından fazlasının en az bir kalıcı semptomu vardı. Bir çok kişi de devam eden ortalama 9 farklı semptom tespit edildi.

Bu semptomlar arasında en genel 10 tanesi şöyle: Kas ağrısı, yorgunluk, fiziksel yavaşlama, bozulmuş uyku kalitesi, eklem ağrısı veya şişmesi, uzuv zayıflığı, nefes darlığı, ağrı, kısa süreli hafıza kaybı ve yavaş düşünme.

Leicester Üniversitesi'nde solunum danışmanı olan Doçent Doktor Rachael Evans, "Sonuçlarımız, Covid-19 ile taburcu olduktan beş ay sonra bile büyük bir semptom yükü, zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları ve organ hasarına dair kanıtlar içeriyor" dedi