Covid-19’un küresel ısınmaya etkisi

DSÖ'nün Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını, tüm yaşamımızı derinden etkiliyor. Koronavirüsün ekonomik ve psikolojik etkilerinin yanı sıra çevre, hava ve iklim değişikliğine etkisinin de oldukça büyük olduğu biliniyor. Peki koronavirüs ile küresel ısınma arasında nasıl bir ilişki var? İklim değişikliği virüsün yayılmasını etkiliyor mu?

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı. Söz konusu virüs yayılmaya başladığı günden bu yana binlerce kişinin yaşamını kaybetmesine ve birçok felaket yaşanmasına neden oldu. Bu süreçte dünya ekonomileri krize sürüklenirken, toplumun psikolojisi alt üst oldu.

Koronavirüsün olumsuz etkileri saymakla bitmez ancak virüs nedeniyle fabrikaların geçici olarak kapatılması hava kirliliğinin azalmasına neden oldu. Bilim insanları virüs salgınının, çevre, hava kirliliği ve iklim değişikliği üzerinde olumlu etki yarattığı üzerinde duruyor. Nitekim virüsün görülmeye başlandığı ilk günlerde Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) koronavirüs epidemisinin Çin’de hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olduğu açıklamasında bulunmuştu.

Daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda da NASA hava kalitesi araştırma görevlisi Fei Liu, "İlk kez dünya genelinde çok geniş bir alanda hava kirliliğinin çok yüksek bir oranda düştüğünü gözlemledik" diye konuştu.

HAVA KİRLİLİĞİ KORONAVİRÜSE YAKALANMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Mevcut bilgilere bakıldığında, hava kirliliğine daha fazla maruz kalan kişiler ve sigara kullananlar COVID-19’a yakalanırsa daha temiz hava soluyanlar ve sigara içmeyenlerle kıyaslandığında hastalığı çok daha ağır geçiriyor.

Uzmanlar hava kirliliğinin insanlarda akciğer iltihabı ve diğer solunum hastalıklarını tetiklediğini söylüyor. Covid ile yakından ilişkili olan SARS virüsü üzerine yapılan bir çalışmada daha kirli hava soluyan insanların enfeksiyondan ölme riskinin iki katına çıktığı bulgusu edinilmişti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KORONAVİRÜSÜN YAYILMASINI ETKİLİYOR MU?

COVID-19’un yayılmasında iklim değişikliğinin direkt etkisi olup olmadığını ise henüz bilinmiyor ancak iklim değişikliğinin dünyadaki diğer türlerle ilişkimizi değiştirdiğini ve sağlığımızı etkileyerek enfeksiyon riskini artırdığından eminiz. Gezegen ısındıkça, karadaki veya denizdeki her boyuttan hayvan kutuplara yönelerek sıcaklıktan kurtulmaya çalışıyor. Bu, normalde karşılaşmayacak hayvanların birbiriyle temas ettiği anlamına geliyor ve bu da patojenlere yeni ev sahipleri bulma şansı veriyor.

İklim değişikliğinin temel sebeplerinin çoğu, aynı zamanda küresel salgın riskini artırıyor. Genellikle tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan ormansızlaşma, dünyadaki yaşam alanı kayıplarının başında yer alıyor. Yaşam alanlarının kaybı hayvanları göç etmeye ve diğer hayvan ve insanlarla temas etmeleriyle birlikte mikropları yaymalarına neden oluyor. Hayvancılık yapan büyük çiftlikler de enfeksiyonların hayvanlardan insanlara geçmesine sebep olabiliyor.

COVİD-19’UN KÜRESEL ISINMAYA NASIL BİR ETKİSİ VAR?

İklim uzmanlarının son araştırmalarına göre, Fransa ve İtalya’da nitrojen dioksit hava kirliliği seviyelerinde ciddi bir düşüş var. Copernicus Atmosfer İzleme Servisi direktörü Vincent-Henri Peuch, “Bu düşüşün uzun vadede önemli olacağını söyleyebileceğimizi düşünmüyorum. Bununla birlikte kısa vadede bu düşüşlerin faydalı olacağını söyleyebilirim. Hava kirliliği seviyesi genellikle kalp ve ciğer hastalıkları üzerinde etkili. Dolayısıyla virüs çevremizdeyken kirliliğin azalması yalnızca iyi bir gelişme olabilir" şeklinde konuşuyor.

Bu durum Covid-19 ile küresel ısınmanın bağlantılı olduğunu gösteriyor. Ayrıca hava kirliliğindeki bu kısa vadeli düşüşün olumlu olduğu düşünülüyor.