Covid-19’u tamamen yendiler! Normal hayata geçtiğini duyuran o ülkeler…

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını ile mücadele sürüyor. Dünya genelide milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine neden olan salgın etkisini arttırmaya devam ediyor. Ancak virüsün yoğun olarak görülmeye devam ettiği ülkelerin yanı sıra virüsten arınmayı başaran ülkelerde var. İşte koronavirüsü tamamen yenen ve normal yaşamlarına geri dönen o ülkeler...

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan  Covid-19 salgını can almaya devam ediyor. Ancak virüsün etkisini arttırdığı ülkelerin yanı sıra virüsten arınmayı başaran ülkelerde var. İşte koronavirüsü tamamen yenen ve normal hayata geçtiğini duyuran o ülkeler... 

18

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, hafta başında ülkede Covid-19’a yakalanan tüm hastaların iyileştiğini ve aktif vaka kalmadığını açıkladı. Covid-19’a karşı verdikleri mücadeleye övgüde bulunan ve ülkesindeki tüm hastaların iyileştiğini öğrendiğinde "küçük bir dans" yaptığını vurgulayan Başbakan Ardern, "Bu iş bitmedi ama bunun büyük bir başarı olduğunu inkar edemeyiz. Yeni Zelandalılara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Ülkede aktif vaka kalmaması dolayısıyla Covid-19 tedbirlerini "1. seviyeye" indirme zamanının geldiğini belirten Ardern, "1. seviyedeki tedbirler altında iş yerlerinizde çalışmak itiyorsanız, bunu şimdi yapabilirsiniz." şeklinde konuştu.

Yeni uyulama kapsamında ülke sınırları kapalı tutulmaya devam edilecek ve bu haftadan itibaren ülkeye gireceklere 14 günlük karantina süresinde iki kez Covid-19 testi yapılacak.

28

FİJİ

Fiji Başbakanı Frank Bainimarama geçen cuma ülkeden virüsün temizlendiğini açıkladı. Son vakanın 45 gün önce görüldüğünün altını çizen Başbakan, 899 bin nüfuslu ülkede sadece 18 Covid-19 vakasının olduğunu ve hastaların hepsinin sağlığına kavuştuğunu ifade etti.

19 Mart'ta ilk vakanın görüldüğü Fiji'de 20 kişiden fazla gruplaşmalar yasaklanmış, bu da ülkenin milli sporu kabul edilen ragbi maçlarının askıya alınmasına neden olmuştu.

SEYŞELLER

Hint Okyanusu'ndaki ada ülkesinde hastalığa yakalanan toplam 11 kişinin 18 Mayıs itibari ile iyileştiği açıklandı. 115 adadan oluşan Doğu Afrika kıyısındaki ülke 94 bin nüfusa sahip.

Turizm cenneti, 1 Haziran'dan itibaren düşük risk grubunda bulunan ülkelerle hava trafiğini yeniden başlattı. Fakat turistlerin sınır kapısından girmeden önce negatif çıkan Covid-19 testlerini yetkililere göstermeleri gerekiyor.

48