Maskeler artık aksesuar mı oluyor?

Covid-19 salgını hayatımıza girdiği günden bu yana sokaklarda tıbbi maske takan insanları görmek sıradan bir hal aldı ancak bu süreç son günlerde farklı bir boyut kazanarak salgından korunma, hijyen ya da hastalık korkusu gibi nedenlerden ziyade artık bir aksesuara ve hatta eğlence aracına dönüştü.

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını yaklaşık 500 bin kişinin ölümüne yol açtı. Virüsün hayatımıza girdiği günden bu yana artık sokaklarda tıbbi maske takan insanları görmek sıradan bir hal aldı. 
117
Hava kirliliği nedeniyle Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olan maske kullanımı, son aylarda farklı bir boyut kazanarak salgından korunma, hijyen ya da hastalık korkusu gibi nedenlerden ziyade artık bir aksesuara ve hatta eğlence aracına dönüştü. Salgını fırsata çeviren Gucci, Banana Republic, Old Navy ve Athleta, Gap, Lacoste, Defacto ve Koton gibi çok sayıda ünlü marka farklı renk ve desenlerde maskeler tasarladı.
217
Bilim insanlarının Covid-19 virüsünün en az yaşayabildiği yüzeyin, yüzde 100 pamuklu maske ve eldivenler olduğunu açıklaması üzerine hem yetişkinler hem de çocuklar için üretilen maskeler bir moda aksesuarına dönüştü. Hatta maskede ‘abiye, spor, sade, işlemeli, günlük, davetlik ve düğünlük’ şeklinde kategoriler oluşmuş durumda. 
Araştırmalara göre iki kişinin maske taktığı bir ortamda virüsün bulaşma olasılığı sadece yüzde 1.5 iken, iki tarafın da maske takmadığı durumlarda bu oran yüzde 70'lere kadar çıkabiliyor. Bilim insanları bu nedenle maske takmanın önemine sıklıkla vurgu yapıyor. 
417