Kompradorlar neden Bill Gates'i öne sürdü?

Microsoft'un kurucularından ve dünyanın en zengin isimlerinden olan Bill Gates koronavirüs pandemisinin ardından komplo teorilerinin odak noktasında yer alırken, 'çip' söylentileri de ABD'de en fazla tartışılan konuların başında geliyor. Son anketler ABD halkı komplo teorilerine inandığını kanıtlarken, Melinde & Bill Gates Vakfı'ndan henüz bir açıklama gelmedi.

Seattle/Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak 28 Ekim 1955’te dünyaya gelen William Henry "Bill" Gates III, yani Bill Gates yatırımcı ve girişimci bir iş insanı.

Öğrencilik yıllarında Microsoft’un temellerini okul arkadaşı Paul Allen ile atan Bill Gates, dünyanın önde gelen yazılımcılarından ve Ağustos 2019 itibarıyla 110 milyar dolar net değer ile dünyanın en zengin insanıdır.

Bill Gates’in 1994 yılında, Microsoft'un eski ürün birim yönetimi görevlisi Melinda Ann French ile evlenmesinin ardından ikilinin birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı, yardımları ve özellikle Afrika’da yürüttüğü ilaç ve aşı çalışmalarıyla biliniyor.

Kurulduğu günden bu yana tartışmaları da beraberinde getiren vakıf ve Bill Gates’in fonları, son günlerde Covid-19’un yayılmasının ardından yeniden gündeme geldi.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs ile mücadele sürerken, ABD başkanı Donald Trump’ın eski danışmanın da dâhil olduğu iddialar dünya gündeminde en fazla tartışılan konuların başında geliyor.

Tartışmaların fitilini ateşleyen ilk iddia İtalya Mileltvekili Sara Cunial tarafından ortaya atılmış ve “Bill Gates, 2018’de bir pandemi olacağını öngörmüş, ve sonra 2019 Ekim’de Davos’dan arkadaşlarıyla birlikte, “Event 201” adlı bir simülasyon düzenlemiştir. Ve on yıllar boyunca Gates, dünya nüfusunun azaltılması, ve global politika üzerinde diktatörce bir kontrol oluşturma planı için çalışmıştır” demişti.

Bill Gates’ın virüs aşı programını kabul etmesi için 10 milyon dolar rüşvet teklif ettiği iddialarının ardından gelen bu açıklama, Afrika’da milyonlarca kadının kısırlaşmasına neden olan ve Melinde & Bill Gates Vakfı tarafından yürütülen aşı çalışmalarını aynı zamanda da Gates’in çocuk felci aşılarının yarattığı salgın nedeniyle, Hindistan’da 500 bin çocuğun sakat kalması sonucunu akıllara getirmişti.

Eski danışman Roger Stone, Bill Gates hakkındaki iddiaları gündeme “Bill Gates'in bu salgının yaratım ve yayılım sürecinde rol oynayıp oynamadığı tartışmaya açık” sözleri ile taşırken iddialar ABD halkı tarafından da kabul gördü.

Yahoo News için YouGov tarafından düzenlenen ve Cumhuriyetçi Parti’ye oy veren 1.640 yetişkinin katıldığı ankete göre, Bill Gates’in salgını insanlara mikroçip takmak için çıkardığına inananların oranı yüzde 44. Yani ABD’de ankete katılan her 100 kişiden 44’ü Bill Gates hakkında ortaya atılan bu iddianın doğru olduğuna inanıyor.

Aynı habere göre bu iddiaların doğru olduğuna inanıyor musunuz sorusuna cevap veren Cumhuriyetçilerin %26'sı inanmadığını söylerken, %31'i de emin olmadıklarını söylüyor.

Pandeminin yayılmasında Bill Gates’in parmağı olduğu iddialarına henüz Melinda & Bill Gates Vakfı’ndan açıklama yapılmazken, merak edilen diğer bir husus ise virüsün “gerçek yaratıcıları”nın Bill Gates’i neden hedef tahtasına oturttuğu oldu.

Basında ve sosyal medyada sürekli olarak eleştiri okları Bill Gates’e dönerken, geri planda kalmayı tercih eden liderler, ilaç şirketleri ve kompradorlar kendisini özenle gizlemeye devam ediyor.