Covid-19 yüzde 50 infaz indirimini getiriyor

İktidar, koronavirüsün ülkeye yayılmasıyla birlikte salgın tehdidinin en yüksek olduğu yerlerden olan cezaevleri için alarma geçti ve infaz yasası değişikliğini yeniden gündeme aldı. Hükümet, yaklaşık 300 bin mahkumun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini, önümüzdeki hafta meclise sunmayı planlıyor.

İktidar partisi üzerinde uzun süredir çalıştığı ve ittifak ortağı Milliyeti Hareket Partisi (MHP) ile uzlaşma arayışları nedeniyle askıda beklettiği yeni infaz yasası değişikliğini süratle gündeme aldı. Koronavirüsün Türkiye’de de görülmesi,  vaka ve ölüm oranlarının oldukça hızlı seyretmesi nedeniyle yeniden gündeme alınan infaz yasasıyla, mahkumlara yüzde 50 infaz indirimi yapılması öngörülüyor.

HAFTAYA MECLİS’TE

Geçtiğimiz günlerde Çankaya Köşkü’nde yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile dün akşam, acil bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldığı biliniyor. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’bu işi bir an önce çözün’’ dedi.

Teklifin ittifak ortağı partisi genel başkanı Devlet Bahçeli ile görüşüldükten sonra, TBMM’ye sunulması bekleniyor. İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği, engel olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor. 

CEZANIN YÜZDE 50’Sİ

Yeni yasa kapsamında mahkemelerin verdiği cezaların 2/3’ü (yüzde 67’si) yerine 1/2’si (yüzde 50’si) kapalı cezaevinde çekilecek. Doğum yapan kadınların aldıkları ceza 3 yıl ve altında ise bu ceza konutta infaz edilecek. Koşullu salıverilme süresinde herhangi bir yeni suçtan örneğin 1 yıl ceza alan bir hükümlünün, koşullu salıverildiği süreden sadece 2 yılı yanacak.

Ayrıca yeni yasa ile, 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek. Tüm bunların yanı sıra gece infazı ve hafta sonu infaz usullerine işlerlik kazandırılacak. Şimdiki sistemde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanların cezalarını hafta sonu ya da gece çekmesine olanak var. Ancak 1 yıllık denetim süresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem işletilemiyor. Taslakta 6 aylık süre 1 yıla çıkarılıyor. Taksirle işlenen bir suç kapsamında verilen cezalarda ise bu süre 2 yıl olarak belirlenecek. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevinde girerek çekebilecek.

TERÖR SUÇLULARI KAPSAM DIŞI

Cinsel istismar, kadına şiddet, kasten cinayet, terör ve uyuşturucu suçları ile mükerrer suçların ceza indiriminden kapsam dışı kalacağı açıklanmıştı. Ancak bazı hukukçular ve akademisyenler (Terör hariç)  ‘kademeli bir indirim uygulanması’ önerisini gündeme getirdi.

AK Parti’nin hukukçuları, cezaevlerinde şu anda 300 bin civarında hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, bunların yarısının indirim kapsamı dışında tutulan suçlardan ceza alanlardan oluştuğunu dile getirdi. AK Parti kaynakları, terör hariç, diğer suçlarla ilgili bazı cezaların da indirim kapsamına alınması durumunda, cezaevlerindeki kapasitenin düşeceğini ve rahatlama olacağını bildirdi.

GENİŞLEME KAYGISI

Teklifin daha önceki düzenlemelerde olduğu gibi Anayasa’nın eşitlik ilkesini bozduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından genişletilmesini önleyecek mekanizmaları da içereceği bildirildi.