Cumhuriyetçiler Biden'ı ara seçimlerde zorlayacak!

ABD Senatosu’ndan geçen 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 (Koronavirüs) yardım paketine yönelik Cumhuriyetçiler tarafından karşı kampanya hazırlığı başladı. Yardım paketinin liberal ödemeleri geçirmek için kullanıldığını dile getiren Cumhuriyetçilere karşı, anketler farklı sonuçlar ortaya koydu. Anketler, çoğu ABD’li yetişkinin Biden’ın pandemi politikalarından memnun olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’ndan geçen Covid-19 yardım paketi, ABD tarihindeki en büyük teşvik paketlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Demokratlar ise bu teşvik paketi sayesinde 2022 ara seçimlerindeki başarının anahtarına sahip olacaklarını düşünüyorlar. Yardım paketinde 1.400 dolarlık çekler, haftalık 300 dolarlık işsizlik yardımı ve aşı dağıtımı için fonlar bulunuyor. Ayrıca her çocuk başına yıllık en az 3 bin dolar ödenmesi ve Obamacare yardımlarının genişletilmesi de yardım paketinde yer alıyor.

2022 seçimlerinin tasarıda bulunan hükümlerin kaderini doğrudan etkileyeceği düşünülüyor. Demokratlar söz konusu maddeleri genişletmek istiyor. Fakat Cumhuriyetçilerin Kongre'nin kontrolünü ele geçirmeleri halinde başka fikirleri olabilir. ABD siyasi tarihine bakıldığında ise iktidardaki partinin ara seçimlerde genellikle kongre koltuklarında kayıplar yaşadığı görülüyor. Dolayısıyla Demokratların ara seçimleri kaybetmesi olası duruyor.

“TARİHİ YASALAR GEÇİRDİĞİMİZİ ÇATILARDAN HAYKIRMALIYIZ”

Tasarının yeterli üye sayısının sağlanarak mecliste kabul edilebilmesi Demokratlar için oldukça zor bir aşama olsa da bir sonraki aşamanın daha da zor olacağı görülüyor. Zira seçmenlerin Demokratları ödüllendirmesini sağlamak ve onlara karşı birleşen Cumhuriyetçilerin kampanyalarını geri püskürtmek zorlayıcı noktalardan biri. Cumhuriyetçiler ise tasarının kusurlarını vurgulayarak seçmenleri karşı bir pozisyona döndürmek niyetinde olduklarını belirtiyorlar.

Sean Patrick Malone
Sean Patrick Maloney

 

Demokratik Kongre Kampanya Komitesi Başkanı New York Temsilcisi Sean Patrick Maloney, Covid-19 tasarısını meclis çoğunluğunu elinde tutacak “yapbozun büyük bir parçası” olduğu şeklinde değerlendirdi. Verdiği bir röportajda, pandemi ile ilgili iyi bir politika yürüttüklerini söyleyen Maloney, “Ekonomiyi yeniden canlandıracak ve salgını sona erdirecek tarihi yasalar geçirdiğimizi çatılardan haykırmalıyız” şeklinde konuştu.

“LİBERAL HARCAMALARI GEÇİRMEK İÇİN YARDIM TASARISI KULLANILLIYOR”

Ulusal Cumhuriyetçi Senatör Komitesi’nin sözcüsü Chris Hartline, Demokratları bir dizi alakasız liberal harcamayı geçirmek için pandemi destek paketini kullanmakla suçlayacaklarını açıkladı. Kimsenin tasarıda popüler bazı maddelerin olduğunu inkâr etmediğini söyleyen Hartline, tasarının dezavantajlarının, avantajlarına nazaran daha baskın olduğunu belirtti.

Hartline, partisinin Keystone boru hattını onaylama, ABD’deki herhangi birinin yasadışı yollarla para göndermesi kısıtlamalarını sıkılaştırma (Demokratlar tasarının zaten yasakladığını belirtti) ve kadın sporlarında transseksüel sporculara izin veren okulların cezalandırılması gibi Cumhuriyetçilerin değişikliklerini reddeden Demokratlara karşı kampanya başlatacağını söyledi.

CUMHURİYETÇİLER DE BİDEN’DAN MEMNUN

Pew Araştırma Merkezi’nin salı günü yayınlanan anketi, ABD'li yetişkinlerin yüzde 70'inin Biden'ın pandemi yardım paketini desteklediğini ortaya koydu. Ve bu oranın yüzde 41’inin kendini Cumhuriyetçi olarak tanımlayanlardan olduğunu gösterdi. Ancak yakın zamanda Monmouth Üniversitesi tarafından yapılan bir anket, savaşın yeni başladığını gösteriyor.

Zira ankete katılanların yüzde 52’si yardım paketini “çok” duyduklarını, yüzde 47 “biraz” duyduklarını ya da “hiç” duymadıklarını belirtti. Associated Press’in anket sonuçlarına göre ise katılımcıların yüzde 70’i Biden’ın pandemiyi idare edişini tasvip ediyor.

SEÇMENLER DESTEK PAKETİ İÇİN NE DÜŞÜNECEK?

Cumhuriyetçi bir stratejist, tüm vatandaşların hükümetten bedava para isteyeceğini söyledi. Ayrıca stratejist, okul ödenekleriyle ilgili yeniden açılma durumundaki başarısızlığa değindi. Ve Senatör Mark Kelly, D. Ariz gibi isimleri Senato kuralları doğrultusunda paketten çıkmaya zorlanan 15 dolarlık asgari ücrete oy verdikleri için Demokratları eleştireceklerini belirtti.

Bazı Cumhuriyetçiler, yardım tasarısının 2022 seçimleri üzerindeki etkisinin nasıl olacağını küçümsüyor. Bir diğer Cumhuriyetçi grup ise parti mesajlarının tutarsızlığından yakınıyor. Demokratlar tarafında ise 1,9 trilyon dolarlık yardım paketini haklı çıkarmanın uğraşı var. Bazı stratejistler, seçmenlerin hükümetin yoğun harcama yaptığını görmeleri ve hayatlarında anlamlı bir iyileşme yaşamamalarının parti için felaket olacağı yönünde uyarıda bulunuyorlar.

ALÇAKGÖNÜLLÜLÜĞÜN BEDELİ

Beyaz Saray'ın üst düzey danışmanlarından Anita Dunn ve Brian Deese, Covid-19 yardım tasarısını "Amerikan tarihindeki en önemli ve en ilerici tasarılardan biri" olarak nitelendirdi. Daha yapılacak çok şey olduğunu belirten danışmanlar, asıl işin Biden’ın imzasının ardından yasaya kabul edilmesinden sonra başlayacağını söylediler.

Biden ise 2009 yılında yayınlanan teşvik paketi ile ilgili Başkan Barack Obama'nın paket hakkında daha fazla övünmesi gerektiğini söyledi. House Democrats'a konuşan Biden, Obama’nın alçak gönüllü olduğunu ve bu yaklaşımından ötürü Cumhuriyetçilere karşı zayıf kaldığını belirtti. Ancak Biden da alçak gönüllü kisvesi altında Obama ile aynı rolü yapacak. Zira Beyaz Saray, postayla gönderilecek bin 400 dolarlık teşvik çeklerinde Biden’ın adının görünmeyeceğini söyledi.